BTF 2018 - a jazz krémje a Budapesti Tavaszi Fesztiválon Cikk

Vérpezsdítő tavasz vár a jazz szerelmeseire: a hazai és nemzetközi jazzszcéna legjelesebb képviselői találkoznak a március 30-án kezdődő 38. Budapesti Tavaszi Fesztiválon, hogy stílusokon átívelő zenei kalandozásra csábítsák a közönséget. A világ első számú férfi jazzénekese, a Grammy-díjas Kurt Elling legújabb lemezével érkezik, fellép többek közt az ikonikus amerikai jazzformáció, a The Bad Plus, és Budapestre látogat napjaink egyik legizgalmasabb zongorás triója, a Phronesis is. A Magyar Jazz Ünnepén pedig három napos felhőtlen örömzenélés várja a közönséget.

Hirdetés

Izgalmas jazzkoncertek közül lehet majd csemegézni a 38. Budapesti Tavaszi Fesztiválon. A műfaj utánozhatatlan férfi énekese, a Grammy-díjas Kurt Elling legújabb lemezének anyagával tér vissza öt év után a Müpába. A művész négy oktávnyi bariton hangjával és virtuozitásával az érzelmek legszélesebb skáláját képes a közönség elé varázsolni. Március 23-án megjelenő, The Questions címet viselő legújabb stúdiólemezével Kurt Elling jelenünkre, korunk szorongásaira reagál. Az albumon, amelynek társproducere az ünnepelt szaxofonos, Branford Marsalis, magával ragadó zenei párbeszéd bontakozik ki. Április 21-én a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben Bob Dylan A Hard Rain’s A-Gonna Fall című dalának lendületes feldolgozása és az albumzáró Skylark is felcsendül majd.

A The Bad Plus zenéjét sosem lehetett a hagyományos kategóriák szerint jellemezni. Az ikonikus amerikai jazzformáció üdítően provokatív szerzeményeivel, egyszerre populáris és kísérletező stílusával a közönség kedvence. Az experimentális jazztől az indie rockon, popon át a klasszikus zenéig számos forrásból merítenek inspirációt. Erről a hazai közönség is meggyőződhet budapesti dupla koncertjükön. A berlini Jazzanovát a nu-jazz egyik legfontosabb formációjaként tartják számon világszerte, ám zenéjük ennél távolabbra mutat, tudatos egyvelege a nu-jazz, a chill-out és a deep house stílusának. Április 15-i live koncertjükre ráadásul csatlakozik hozzájuk a Brazíliában nevelkedett, világhírű amerikai énekes, Paul Randolph is, akivel most már évek óta koncerteznek együtt nagy sikerrel. A varsói Zeneművészeti Egyetem egykori és jelenlegi hallgatóiból álló Chopin University Big Band a filmzene nagy klasszikusait formálja big band stílusúra. Budapesti koncertjükre olyan kiváló hangszeres szólisták és jazzénekesek csatlakoznak hozzájuk, mint például a svéd Vivian Buczek vagy az amerikai Gordon Goodwin.

A jazz külföldi kiválóságai mellett a hazai szcéna meghatározó előadóival is találkozhat a közönség a 38. Budapesti Tavaszi Fesztiválon. A nemzetközileg is elismert jazzénekesnő, Harcsa Veronika régi zenésztársával, Gyémánt Bálinttal és új kvartettjével lép színpadra, a koncerten 2019-ben megjelenő új lemezükből is adnak némi kóstolót. Az egyik legnépszerűbb jazzegyüttesünk, a Balázs Elemér Group legújabb, Sounds of Diversity című albumát mutatja be, amely országhatárokon átívelő zenei utazásra hív.

A négy szaxofonosból álló Road Six Sax formációhoz Tóth Viktor és Dresch Mihály csatlakoznak majd, Lukács Miklós cimbalomművész pedig olyan kiváló zenésztársakkal lép színpadra, mint Szakcsi Lakatos Béla, Szirtes Edina Mókus, Dresch Mihály és Balogh Kálmán.

Elektronikus hegedű, elektronikus cselló, elektronikus dob, különböző effektpedálok, torzítók és looperek – ilyen különleges hangszerek szólalnak meg az InFusion Trio koncertjén, amelyen új, Stardust című korongjukat mutatják be. Az esten olyan népszerű énekesnők is fellépnek majd, mint Tompos Kátya, Csemer Bogi, Horányi Juli és Gereben Zita.

Az év egyik legjobban várt és legrangosabb hazai jazzeseményére, a Magyar Jazz Ünnepére is hagyományosan tavasszal kerül sor. Idén a háromnapos eseménysorozaton többek közt olyan előadókat köszönthet a közönség a fellépők sorában, mint a Malek Andi Soulistic, a Nigun, a Gáspár Károly Trió és Pocsai Kriszta, az Oláh Kálmán Sextet, vagy a SoLaTi.

BTF 2018 további részletek >>>

 

Sajtóanyag: Budapesti Tavaszi Fesztivál

Kapcsolódó

Tomáš Brauner és a Nemzeti Filharmonikusok április 18-án a Vigadóban Cikk

Tomáš Brauner - A kísértetmenyasszony Izgalmas arra gondolni, hogy a nagy zeneszerzőknek is akadnak felfedezésre váró műveik. Dvořák, az Újvilág-szimfónia és a Csellóverseny szerzője negyvenhárom évesen írt egy romantikus kantátát A kísértetmenyasszony címmel: az opus Magyarországon – vélhetően a cseh nyelvű szövegkönyv okozta előadás

Összedolgozik a generatív AI és a Momentán Társulat Cikk

reVerze  - Momentán Társulat A mesterséges intelligenciát (AI) egyre szélesebb körben használják, így adta magát az ötlet az improvizációra épülő Momentán Társulat re:Verze című előadásának alkotói számára, hogy éljenek a lehetőséggel. Magyarországon elsők közt és egyedülálló módon fokozatosan és tudatosan építették be a gépi

Közel 100 nyeremény a 2024-es Fülesbagoly Tehetségkutató-sorozatban Cikk

Fülesbagoly 2024 Számtalan újítással rendezik meg az idei Fülesbagoly Tehetségkutató-sorozatot, és minden eddiginél nagyobb nyereményeső hullik a döntős zenekarokra. A könnyűzenei versenyt ezúttal is Debrecenben, Martonvásáron, Budapesten és Keszthelyen rendezik meg. Utóbbi helyszínen a szervezők és a város idén e

Les Deux Stabats március 28-án a Müpában Cikk

Baráth Emőke A zenében a historizmus nemcsak azt jelenti, hogy korabeli hangszerek kópiáin szólalnak meg régi művek: olykor azt is, hogy az előadók felelevenítenek egy olyan szokást, amelynek több évszázada hódoltak a zenekedvelők. Az 1780-as években Párizs templomaiban Les Deux Stabats – A két Stabat – címmel