Költőóriások tavasszal a Müpában Cikk

A Vers-estek sorozat keretében március 16-án Parti Nagy Lajos és a Katona József Színház művészei Kosztolányi Dezsőt idézik meg, míg március 24-én Kováts Kriszta szentel rendhagyó zenei estet a 200 éve született Arany Jánosnak. Mindkét program igazi összművészeti csemegének ígérkezik – nem csak az irodalmároknak.

Hirdetés

Parti Nagy Lajost, a „posztmodern költőkirályt” nem kell bemutatni a kortárs irodalmat kedvelő közönségnek, hiszen kétségkívül napjaink egyik legsikeresebb és legkedveltebb szerzője. A magyar-történelem szakos tanári diploma megszerzése után a pécsi Jelenkor szerkesztője lett, első verseskötete, az Angyalstop pedig 1982-ben látott napvilágot, melyet azóta több mint húsz önálló kötet és színdarab követett. Emellett rendszeresen jelennek meg publicisztikái, valamint szívesen olvassa fel saját műveit hangoskönyv formában is. Számtalan kitüntetés és díj birtokosa, 2007-ben Kossuth-díjjal ismerték el munkásságát.

Egész életét végigkísérte Kosztolányi Dezsőhöz és művészetéhez fűződő kapcsolata, 1994-ben megjelent drámájában, a Gézcsókban Kosztolányi utolsó napjait és szerelmét idézi meg. A két szerző pályája egyébként is számos párhuzamot mutat, mindketten elismertek mind költőként, mind műfordítóként – az eltéveszthetetlenül egyéni, nyelvújítói stílusról nem is szólva. A Müpa Üvegtermében ebbe a már-már intim viszonyba pillanthatunk bele. A Parti Nagy Lajos válogatta Kosztolányi verseket a Katona József Színház két kiváló művésze, Fullajtár Andrea és Rajkai Zoltán adják elő, az est zenei közreműködője Darvas Ferenc, rendezője pedig Székely Kriszta.

Az idei év talán legfontosabb magyar irodalmi emlékünnepéről, Arany János születésének 200. évfordulójáról természetesen a Müpa sem feledkezik meg: Kováts Kriszta Arany-óra című produkciójával tiszteleg a költő előtt. Kováts Krisztát színésznőként, rendezőként, énekesnőként és műsorvezetőként egyaránt jól ismeri őt a közönség, de gyakran lép fel saját zenekarával, a Kováts Kriszta Kvintettel is. Legutóbbi, Down-szindrómás művészeknek rendezett Örkény-estjét a Baltazár Házban mutatták be Müller Péter Sziámi közreműködésével.

A különféle műfajokat ötvöző Arany-óra ősbemutatójának 2008-ban szintén a Müpa adott otthont. A nagy sikerű előadásból CD is készült, most pedig az Arany-év keretében újra láthatja és hallhatja a közönség a produkciót. Színház, ének, zene, rajz és videó – sőt mi több, beatbox (szájdob): ezek mind-mind építőelemei ennek a rendhagyó estnek, melynek különlegessége, hogy Arany János balladái kizárólag énekhanggal, azaz a cappella hangzanak el.

Szörényi Levente klasszikus Vörös Rébék kompozíciója mellett Szirtes Edina Mókus megzenésített Arany-szerzeményei teszik ki a program oroszlánrészét. Az est látványvilága is rendhagyó, Farkas Gábor Gábriel ugyanis nemcsak énekesként közreműködik a produkcióban, de helyben készülő rajzaiból különleges videóvetítés is születik.

Az esten elhangzó balladák: Mátyás anyja, Vörös Rébék, Árva fiú, Hídavatás, Éjféli párbaj, Zách Klára, Tetemrehívás, Népdal, A walesi bárdok, Ágnes asszony. 

Vers-estek a Müpában
Kosztolányi Dezső
2017. március 16. csütörtök 20:00-21:30
Üvegterem 

Közreműködők
Színművészek: Fullajtár Andrea, Rajkai Zoltán
Zenei közreműködő: Darvas Ferenc

Alkotók
Rendező: Székely Kriszta
Sorozatszerkesztő: Keresztury Tibor
A műsor összeállítója: Parti Nagy Lajos 

Az előadás együttműködő partnere a Katona József Színház

További információk és program >>>

 

Kováts Kriszta: Arany-óra
Arany János balladái a cappella
2017. március 24. péntek 20:00-22:00
Fesztivál Színház 

Közreműködők
Ének, rendezés: Kováts Kriszta
Ének, hegedű: Szirtes Edina Mókus
Ének: Fool Moon énekegyüttes
Ének, rajz, videó: Farkas Gábor Gábriel
Beatbox: Keönch László Farkas, Jammal 

Alkotók
Zene: Szirtes Edina Mókus, Szörényi Levente 

További információk és program >>>

 

 

Sajtóanyag: MÜPA

Kapcsolódó

Huszadik őszét kezdi a Müpa Cikk

Az évad művészei Kelemen Barnabás és Snétberger Ferenc lesznek. Világhírű zenekarok, sztárszólisták, a hazai művészeti élet legjobbjai és a közkedvelt fesztiválok is helyet kapnak a Müpa műsorán. Les Amazones D’Afrique, Brian Blade & The Fellowship Band, Honeybeast, Hiperkarma – pár név ízelítőül az őszi-téli könnyűzenei és jazzkínálatból. A klasszikus zen

Tomáš Brauner és a Nemzeti Filharmonikusok április 18-án a Vigadóban Cikk

Tomáš Brauner - A kísértetmenyasszony Izgalmas arra gondolni, hogy a nagy zeneszerzőknek is akadnak felfedezésre váró műveik. Dvořák, az Újvilág-szimfónia és a Csellóverseny szerzője negyvenhárom évesen írt egy romantikus kantátát A kísértetmenyasszony címmel: az opus Magyarországon – vélhetően a cseh nyelvű szövegkönyv okozta előadás

Összedolgozik a generatív AI és a Momentán Társulat Cikk

reVerze  - Momentán Társulat A mesterséges intelligenciát (AI) egyre szélesebb körben használják, így adta magát az ötlet az improvizációra épülő Momentán Társulat re:Verze című előadásának alkotói számára, hogy éljenek a lehetőséggel. Magyarországon elsők közt és egyedülálló módon fokozatosan és tudatosan építették be a gépi

Les Deux Stabats március 28-án a Müpában Cikk

Baráth Emőke A zenében a historizmus nemcsak azt jelenti, hogy korabeli hangszerek kópiáin szólalnak meg régi művek: olykor azt is, hogy az előadók felelevenítenek egy olyan szokást, amelynek több évszázada hódoltak a zenekedvelők. Az 1780-as években Párizs templomaiban Les Deux Stabats – A két Stabat – címmel