Október 9-én rajtol a 29. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál! Cikk

CAFe Budapest 2020

Hirdetés

Miért fontos a kreativitás a kihívásokkal teli időkben? Hogyan kínál új perspektívákat és teremt lehetőséget a közös gondolkodásra a kortárs művészet itt, most, ma? A régió és az ősz egyik legfontosabb összművészeti eseménysorozata, a 29. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál pontosan ezekre a kérdésekre keresi a választ 2020. október 9-től 17 napon át, számtalan műfajban, izgalmasabbnál izgalmasabb helyszíneken, szerte a fővárosban.

„A kortárs művészet a jelen művészete, életünk aktuális lenyomata, olyan, akár egy különleges időkapszula, üzenet a mának és a jövőnek – így ezekben a rendkívüli időkben talán még fontosabbá válik. A 29. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál programja pontosan azt mutatja meg, hogy mélyen hiszünk a kortárs művészet erejében, kortárs alkotóink közlésvágyában, kreativitásában, bölcsességében. Abban, hogy milyen formában adják át ezt a tudást, most rugalmasnak kell lennünk, de a fesztivál lényege, missziója nem változik” – mondja Káel Csaba, a fesztivál operatív testületének elnöke, a Müpa vezérigazgatója. Kiemeli, hogy az eseménysorozat megvalósítása során mindent elkövetnek azért, hogy a művészek és a nézők biztonságban, az aktuális egészségügyi iránymutatásoknak maximálisan megfelelve találkozhassanak a fesztivál helyszínein.

„Ez a CAFe Budapest rendhagyó minden tekintetben: többségében hazai előadóknak adunk fellépési lehetőséget, változatos városi tereket töltünk meg izgalmas zenei, színházi, képzőművészeti és műfajokon átívelő produkciókkal. A már jól ismert helyszíneken túl idén kávézók, lakásszínházak és ipari területek adnak otthont a programoknak, amivel nem titkolt szándékunk, hogy közelebb, digitális felületeken pedig akár házhoz is vigyük a fesztivált” – fűzi hozzá Faix Csaba, a fesztivál operatív testületének tagja, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ ügyvezető igazgatója.

A fesztivál számtalan különleges bemutatót tartogat, több műfaj magyar világsztárjai készülnek rendhagyó projekttel: újcirkusz és táncművészet fonódik össze a cirque danse formabontó műfajában a világhírű magyar társulat, a Recirquel Solus Amor című vadonatúj előadásának köszönhetően. Igazi tudományos-művészeti szenzációnak ígérkezik a Barabási Lab Rejtett mintázatok – A hálózati gondolkodás nyelve című kiállítása, amely Barabási Albert-László fizikus és hálózatkutató kutatásaira épül, és a művészek és intézmények közötti kapcsolatokat ábrázolja, méghozzá virtuális és valóságos adatszobrok, valamint a kiterjesztett valóságot használó eszközök segítségével.

A Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria a kelet-közép-európai régióban először mutatja be az absztrakció legfontosabb kortárs képviselői közé tartozó Sean Scully életművét: a mintegy száztíz művet bemutató retrospektív kiállításon a monumentális festmények mellett megjelennek papírmunkák, plasztikák és fotók is.

Az Örkény Színház és a Katona József Színház premierekkel készül a fesztiválra, a CAFe Budapest keretében tavaly hatalmas sikert arató #kapucsengő sorozat keretében idén Pokorny Lia Ady Lédájának bőrébe bújik, Gyabronka József Nádasdy Ádám fordításában merül Dante Isteni színjátékának poklába, de ezen túl is csupa friss lakásszínházi ínyencség várja a fesztiválozókat a KuglerArt Szalon és a FILC – Fischer Iván Lakásszínháza összetéveszthetetlen hangulatú tereiben.

Felkavaró és elgondolkodtató előadással érkezik a Trafó Kortárs Művészetek Házába a kivételes erejű dokumentumszínházi produkcióiról ismert Stefan Kaegi, Dominic Huber és a Rimini Protokoll. A Nachlass – Pièces sans personnes (Hagyaték) című előadás nyolc valós példán keresztül mesél életről, halálról, hagyatékról és arról, hogy az egyéni döntések nyomán hogyan állhat össze közös örökségünk. Mit hagyunk itt azoknak, akiket szerettünk, és mit a társadalomnak, amelyben éltünk?

Nachlass – Pièces sans personnes

A Magyar Állami Operaház legújabb játszóhelyén, az Eiffel Műhelyházban is bemutatók követik egymást. Philip Glass Les Enfants Terribles (Veszedelmes éden) című táncoperáját Barta Dóra koreográfus-rendező állítja színpadra, a mű Jean Cocteau trilógiájának utolsó része alapján született, és izgalmas kihívást nyújt úgy a táncművészek, mint az operaénekesek számára. De kihagyhatatlannak ígérkezik Vajda János A képzelt beteg, avagy őfelsége komédiása című művének ősbemutatója is ugyanitt.

KOMP néven újul meg és a Tesla Loft letisztult tereibe költözik a komoly hagyományokra visszatekintő Mini-Fesztivál, a Magyar Zeneművészeti Társaság kortárs zenei válogatása. A Fischer Annie Night programja fiatal női komponisták új műveit vonultatja fel, Kozmikus interakciók címmel Bartók, Ligeti és Eötvös műveiből válogat zongorakoncertjén Borbély László és Kiss Péter, míg Oláh Krisztián a vonószenekar és a jazzkvartett kapcsolatának kortárs átértelmezésével kísérletezik a Zeneakadémián. Felejthetetlen kamarazenei pillanatokat ígér az Accord Quartet vagy épp a Studio5 estje is, az Eötvös Péter Kortárs Zenei Alapítvány koncertjén pedig napjaink egyik legjelentősebb brit zeneszerzője, George Benjamin Three Inventions (1995) című kompozíciója is felcsendül, magyarországi bemutatóként.

A könnyűzenei csemegékre vágyóknak az Akvárium Klub DownTown CAFe elnevezésű sorozata mellett az A38 Hajó is tartogat hallgatni- és néznivalót: itt mutatja be ugyanis vadonatúj lemezét a Fonogram-díjas formáció, a Belau, és Circadian című albumával érkezik a handpan osztrák virtuózának zenekara, a Manu Delago Ensemble is. Sőt, a fesztivál nyitónapján a város legjobb kávézói és reggelizőhelyei szintén rendhagyó koncerthelyszínné alakulnak az INTRO sorozat fellépőinek – többek között Jónás Verának, Kocsis Bencének, a Volkovának vagy épp Csorba Lócinak – köszönhetően. Persze a meglepő programhelyszínek sora itt még nem ér véget: a Flying Bodies & Collective Dope You are the Flow című közösségformáló köztéri előadása a városi extrém sport, a parkour, az akrobatika és a tánc világát kombinálva garantál fékezhetetlen energiákat és lélegzetelállító mozdulatokat a Boráros téren és a komfortzónánkon túl.

A képzőművészet iránt érdeklődőket idén is az Art Market Budapest, a kortárs irodalom szerelmeseit az őszi Margó Irodalmi Fesztivál, a világzenei programokra kíváncsiakat egy újragondolt, formabontó Budapest Ritmo várja idén októberben.

 

CAFe Budapest 2020 további részletek >>>

 

CAFe Budapest 

Kapcsolódó

Sziget 2024: nem zenei programok Cikk

Sziget Art of Freedom ArtFusion Field Nagy Utcaszínház Idén újra visszatér a Nagy Utcaszínház, méghozzá egy elbűvölő darus produkcióval, amit a francia Cie Gratte Ciel társulat hoz el. A ROUGE! légi akrobatái mutatják be tehetségüket ebben a multidiszciplináris showban, miközben a folyamatosan változó színpadkép a te

Sziget 2024 zenei programok és színpadok Cikk

Sziget 2024 zenei programok Csiszár Virág, a Sziget booking managere a legnagyobb zenei helyszínek kapcsán így összegezte a Nagyszínpad, a Revolut Színpad, a Bolt Party Aréna és a Colosseum neveit: „A Nagyszínpad headliner felhozatalában tehát ott lesz az első napon az új lemezével érkező szupersztár, Kylie Minogue, majd

Huszadik őszét kezdi a Müpa Cikk

Az évad művészei Kelemen Barnabás és Snétberger Ferenc lesznek. Világhírű zenekarok, sztárszólisták, a hazai művészeti élet legjobbjai és a közkedvelt fesztiválok is helyet kapnak a Müpa műsorán. Les Amazones D’Afrique, Brian Blade & The Fellowship Band, Honeybeast, Hiperkarma – pár név ízelítőül az őszi-téli könnyűzenei és jazzkínálatból. A klasszikus zen

Sziget 2024: idén is várja az önkénteseket a fesztivál Cikk

Sziget önkéntesek Akit érdekel a koncertek és fesztiválok világa, kíváncsi, hogy néz ki a Sziget már a nyitás előtt, részese szeretne lenni egy nagy fesztivál összetett „gépezetének”, már jelentkezhet a Fesztivál Önkéntes Központ programjába. A Fesztivál Önkéntes Központ (FÖK) idén már tizenkettedik alkalommal vár