Rendezvény ReStart 2021 - Konferencia a hazai rendezvényszektor hatékony újraindulásért Cikk

Rendezvény ReStart 2021 konferencia

Hirdetés

Az elmúlt több mint egy év senki számára sem volt könnyű, a rendezvényipar ugyanakkor kiemelten volt érintett a korlátozások kapcsán. Legyen szó koncertről, kulturális, sport, üzleti, gazdasági vagy turisztikai eseményekről, a leállás a teljes szektort érintette. Az újraindulás lassan megkezdődik, de pontosan milyen új szabályoknak kell megfelelni? Milyen források vehetőek igénybe? Hogyan változtak a közönség, a megrendelők, a szolgáltatók elvárásai?  A Magyar Turisztikai Program Alapítvány, a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyarországi Rendezvényszervezők és -szolgáltatók Szövetsége által szervezett Rendezvény ReStart 2021 konferencia célja, hogy elősegítse a teljes rendezvényszektor zökkenőmentes és biztonságos újraindítását.

A Rendezvény ReStart 2021 június 24-én egy asztalhoz ülteti a teljes hazai rendezvényszakmát, hogy megvitathassák együtt a változásokat és egymástól is tanulva segítsék az újraindulást. A konferencia témái és előadói lefedik a teljes rendezvényszektort: szó lesz olyan, mindenkit érintő kérdésekről, mint a rendezvényekre vonatkozó biztonsági és jogszabályi feltételek, kormányzati források, támogatások és áfa csökkentési kilátások, de a beutazás, rendezvényturizmus és külföldi vendégek jövője is téma lesz.

Emellett lesznek tematikus panelek is, amelyek egy-egy szektor sajátosságait járják körül, például, hogy milyen nehézségekkel kell szembenéznie a könnyűzenei piac szereplőinek és mi lesz a külföldi turnékkal, vagy hogy mi vár a múzeumokra a pandémia után, milyen tanulságokat szűrhetünk le az Úszó EB megrendezéséből és hogyan készülhetünk a 2022-es Férfi Kézilabda VB-re, de a MICE és üzleti rendezvények jövője is terítékre kerül. A panelek érintik azt is, mennyire változtak meg az elmúlt másfél év alatt a közönség elvárásai, illetve mik azok, amik az online tartalmakból a jövőben is velünk maradnak. A napirendbe integrálva valósul meg a MaReSz rendszeres szakmai eseménye, az EventHub is.

Megoldatlan problémák

A konferencián szintén résztvevő Music Hungary Szövetség szeretne rámutatni, hogy a zenei szektor problémái nincsenek megoldva. Tavaly év végén bevezetésre került a KATA-s vállalkozásoknál egy szigorítás, ami az évi 3 milliós egy vállalkozásnak számlázott értékhatár felett extra adóval terheli a számlák befogadóját. A nagyjából egy évtizede bevezetett KATA nemcsak az adózást könnyítette meg, de nagyot lendített a kreatív szektorok kifehérítésében. A szigorítás a bújtatott munkaviszony ellen szól, ám a szektor berendezkedése miatt itt erről nincs szó, ám sokakat negatívan érint a szigorítás. Zenészek, technikai szakemberek gyakran számláznak egy helyre, akár magasabb évi összegben is, hiszen sok esetben a saját maguk által működtetett menedzsmentjükről, visszatérő együttműködésekről, megrendelésekről van szó. Ahhoz, hogy a szektor újraindulása gördülékenyen menjen, szükséges lenne a szigorítás diverzifikálása. Nem jelentene megoldást más adózási forma választása, mert azok olyan többlet terheket okoznának az amúgy is meggyötört szektornak, ami sok művészt és szakembert késztetne a pálya elhagyására. 

A másik, szintén állami szinten kezelhető segítség lenne a koncert- és fesztiváljegyek áfájának 5%-osra csökkentése lenne. Magyarországon egy átlagos évben kb. 80.000 élőzenei rendezvényt, azaz koncertet és feszitvált tartanak. Ez közel 10 ezer előadóművésznek nyújt fellépési lehetőséget, további több mint 50.000 szakembernek munkát, illetve millióknak kikapcsolódási és szórakozási lehetőséget. A fizetős koncertek és fesztiválok egy közel 45 milliárd forintos piacot jelentenek. A hazai koncert- és fesztiválszervezés helyzetét többek között a nemzetközi összehasonlításban kiemelkedően magas áfakulcsok (27%, illetve 18%) is nehezítik.

A Rendezvény ReStart 2021 konferencia szervezője a Magyar Turisztikai Alapítvány (MTPA), amelynek célja, hogy létrejöjjön egy, a rendezvények fejlődését segítő ökoszisztéma. A program társszervezői a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyarországi Rendezvényszervezők és -szolgáltatók Szövetsége.

Az egynapos konferencia helyszíne a Bálna lesz, a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz és védettségi igazolványhoz kötött.

A részletes program hamarosan elérhető lesz a Magyar Turisztikai Program Alapítvány oldalán, valamint a konferencia Facebook-eseményénél.

 

Magyar Turisztikai Program Alapítvány

Kapcsolódó

2024 nyarán újra nyitva a Gyárkert Kultúrpark! Cikk

Gyárkert 2024 2024 nyarán újra zenével tölti meg Veszprém városát a Gyárkert Kultúrpark. A régió egyik legnagyobb és legkiemelkedőbb koncerthelyszínén idén is népszerű előadók koncertjeit élvezheti a nagyközönség. A hazai zenei élet kiemelkedő előadói lépnek majd színpadra hétvégenként, a tavalyi nagy kedvencek

Sziget 2024: idén is várja az önkénteseket a fesztivál Cikk

Sziget önkéntesek Akit érdekel a koncertek és fesztiválok világa, kíváncsi, hogy néz ki a Sziget már a nyitás előtt, részese szeretne lenni egy nagy fesztivál összetett „gépezetének”, már jelentkezhet a Fesztivál Önkéntes Központ programjába. A Fesztivál Önkéntes Központ (FÖK) idén már tizenkettedik alkalommal vár

2024-ben Dömösön folytatódik a Szeláví! Fesztivál története Cikk

Szeláví! Fesztivá 2024 Barátok, nyáresti koncertek, koccintás az élet apró örömeire és kirándulások a Dunakanyar egyik legszebb helyén, Dömösön. Sátrazás a csillagok alatt, három nap önfeledt szabadság: idén is várja a kikapcsolódni vágyókat a Szeláví! Fesztivál. Június első hétvégéjén indítja a nyári fesztiválok sorát

2024-ben is fesztiváldömpinget hoz a Nagyon Balaton Cikk

Nagyon Balaton 2024 Több mint egy évtizedes fennállása óta a MOL Nagyon Balaton a hazai turizmus egyik legfontosabb védjegyévé vált. Az alapítók fontos feladatuknak tekintik, hogy a hazai és külföldi látogatók a sokszínű kulturális és gasztronómiai kínálat ismeretében szeressenek bele, látogassák meg és térjenek viss