Sziget 2023: nem zenei programok Cikk

Sziget 2023 - utcaszínház

Hirdetés

Cirque du Sziget

A Szitizenek egyik legkedveltebb programhelyszíne, a Cirque du Sziget a már megszokott helyén, de ha lehet, még több és még színesebb kínálattal vár mindenkit. Az 1000 férőhelyes nagy cirkuszi sátorban és a külső szabadtéri helyszíneken kora délutántól késő éjszakáig folyamatosan váltják egymást az izgalmasabbnál izgalmasabb produkciók. A sátorban négy társulat előadása lesz látható minden nap. 

A Sziget és a Cirkusziskolák Nemzetközi Szövetsége (FEDEC) közötti együttműködésnek köszönhetően idén két cirkusziskola növendékei is bemutatkozási lehetőséget kapnak a fesztiválon. A tavaly elmaradt guineai Amoukanama Circus FA című produkciója a külső színpadon lesz látható minden nap. Mivel tavaly beválogatták őket az America’s Got Talent programjába, ezért idén tesznek eleget a Sziget meghívásának. A másik cirkusziskola, a Baross Imre Artistaképző János vitéz adaptációja pedig a sátor programját nyitja minden nap. 

Az ukrajnai háború elől a helyi cirkusziskolák hallgatói részben Budapestre, illetve részben Prágába menekültek. A prágai Cirk La Putyka társulat vállalta a hozzájuk menekült fiatal akrobaták és növendékek művészeti képzését. A Boom Vol. 2. című előadásban cseh és ukrán fiatalok közösen lépnek színpadra, szakmai tudásuk bemutatása mellett pedig személyes történeteiket, tapasztalataikat is megosztják a nézőkkel. 

A kanadai Cirque Alfonse társulatát nem kell bemutatni a Sziget közönségének, hiszen harmadszor térnek vissza a fesztivál színpadára. A családi formációban három generáció tagjai lépnek fel együtt, a nagypapától az unokákig, és legújabb, Animal című darabjukban is a rájuk jellemző humorral és természetességgel bűvölnek el mindenkit. 

A sátor programját minden éjszaka a világhírű ausztrál társulat, a Circa zárja a Humans 2.0 előadásával. A társulat vezetője, Yaron Lifschitz az emberi test vélt korlátait megcáfolva hozza ki a maximumot az akrobatákból. Könnyed és mégis lírai előadásmódjukat látva senkiben sem maradnak kételyek, hogy miért ők a világ egyik legfelkapottabb kortárs cirkusztársulata.

A sátorban futó előadások közötti idősávokban a külső színpadé a főszerep. Idén többek között fellép a francia Das Arnak társulat három női akrobatája, akik az ősi kínai technika, a hajon függés műfaját mutatják be. Ugyanitt lesz látható az argentin manoAmano társulat kínai rudas előadása is. Talán az egyik leglátványosabb előadás idén a marokkói Cirque Colokolo Chouf Le Ciel című produkciója lesz, amelyben az akrobatika mellett a zsonglőrködés és a hip-hop tánc is fontos szerepet kap tradicionális és elektronikus zenei kísérettel. A külső színpad programját minden éjszaka az elmaradhatatlan tűzshow zárja a legjobb magyar tűzzsonglőrök kifejezetten a Szigetre készülő előadásával.

 

Theatre-and-Dance Field

A tavaly megújult színházi helyszín két szabadtéri színpaddal és sok-sok egyéb, a színházi réten megvalósuló programmal várja a kortárstánc és színház iránt érdeklődő fesztiválozókat. 12 különböző országból érkeznek produkciók – többek között kubai, mozambiki, svájci, magyar, francia és olasz előadók lépnek fel minden nap déltől egészen a késő esti órákig. 

Három alkalommal látható a holland Panama Pictures lélegzetelállító Into thin air című, a kortárstáncot és a cirkuszt ötvöző produkciója – a három akrobata szinte a levegőben úszva, repülve hazudtolja meg a gravitációt. A baszk Hika Teatro 10 fiatal táncosa a helyi tradicionális mozgásnyelvet ötvözi a hip-hoppal, miközben a tinédzserek saját problémáikról beszélnek tabuk nélkül, elképesztő őszinteséggel. A fiatal svájci Collectif Ouinch Ouinch társulat Happy Hype című előadása az elmúlt egy évben számos színház és fesztivál közönségét hódította meg, idén nyáron pedig a Szigeten mutatják be őrült előadásukat, melybe a közönség is bekapcsolódhat. A kubai Company Rosario Cárdenas és a Momentos társulatok koprodukciójában készült Brutal című előadás koreográfusa az a Nelson Reguera, akit a magyar közönség a Frenák Pál Társulat táncosaként ismerhetett meg. Fantasztikus táncosokat és dinamikus, kiváló minőségű kortárstáncot láthatunk tőlük két estén át. A berlini Frantics Dance Company Last Space című produkciójában a táncosok saját személyes, mély történeteikbe, a tudatalattijukba engednek bepillantást a breaktánc és a kortárstánc nyelvén.

A baszk Ertza társulat Otempodiz című kortárstánc produkciója két világ találkozása: egy baszk koreográfus és két mozambiki táncos különböző megközelítése az időről a mozgás nyelvén. A darabban a nyugati és az afrikai gondolkodásmód ütköztetése és összeolvadása látható. A fesztiválon látható még a spanyol Led Silhouette és Marcos Morau Los Perros című duója, illetve az olasz Spellbound Contemporary Ballet két izgalmas koreográfiája is. Természetesen a hazai tehetségek sem hiányozhatnak a programból, többek között fellép Juhász Kata, Pataky Klári és Váth Máté is.

A francia Compagnie Dyptik társulat visszatérő vendége a helyszínnek. A táncosok öt délutánon át egy épített fémszerkezetet használva színpadként, kortárs és hip-hop elemeket ötvözve mutatnak be meghökkentő bravúrokat. Az előadásuk egy palesztin menekülttáborban tartott workshop alapján született, és az ott szerzett tapasztalatokat veszi alapul. A késő esti órákban minden este az angol Requardt & Rosenberg művészpáros Future Cargo című produkcióját lehet majd látni a színházi réten. Az előadás érdekessége, hogy a nézők a zenét egy fejhallgatón keresztül hallhatják, miközben a fellépők egy hatalmas kamion platóján elevenítenek meg egy science fiction-szerű világot, ahol a tánc, a látvány és a hangok összessége kápráztat el mindenkit. 

Ahogy a visszatérő látogatók már megszokhatták és megszerették: a Sleeping Beauty Project alvó installációja délutánonként egész héten nyitva áll a pihenésre vágyó Szigetlakók számára, akik egy vezetett alváson vehetnek részt. 

Ebben az évben érdemes éjszaka is ellátogatni a helyszínre, hiszen két fényinstalláció is a fények varázslatos birodalmába repíti a nézőket. A portugál Telmo Ribeiro Clouds in Garden elnevezésű installációja lézerek és füst segítségével varázsolja misztikussá a területet, azt az érzést keltve, hogy a fesztiválozók épp egy színpompás felhőn haladnak át. A résztvevők mozdulataikkal maguk is alakíthatják a felhők alakját, elmosva a határokat a valóság és az illúzió között. A magyar művész, Gévai Bálint Glowing Leaves című munkája különleges vetítési technikát alkalmazva kalauzolja az érdeklődőket egy rendhagyó kiállításra, ahol folyamatosan változnak a képek, és ahol maguk a környező fák és levelek szolgálnak festővászonként. 

 

Vándor Vurstli

A Szigeten minden korosztály megtalálja a számára érdekes programokat. Kitűnő példa erre a Vándor Vurstli, ahol a nagyszülőktől kezdve az egészen kicsi gyermekekig mindenki egyformán számíthat érdekes meglepetésekre. 

A Karzat Színház múltidéző házi vidámparkja a magyar vásári szórakoztatás városligeti hagyományainak őrzőjeként változatlan jókedvvel és varázslatos játékokkal várja a játékos lelkű Szigetlakókat a fesztivál minden napján. Felsorakozik számos célbadobó, -lövő és -találó játékszerkezet, amik együttesen biztosítják a közönség szórakoztatását. 

A játékok mellett vendégfellépők is színesítik a helyszín programját. Itt lesz az argentin Eitis Magia, aki egyszemélyes produkciójával és fantasztikus bűvésztrükkjeivel ejti ámulatba a közönséget, de a Troula Street Theatre tréfás spanyol vándorfogorvosa is végiggurul a Szigeten a múlt századot idéző járművén. Visszatér a The Gipsy Marionettist olasz bábművész legkedvesebb marionettjei társaságában, akárcsak a katalán Sienta la Cabeza társulat, akik extravagáns frizurák készítésével lepik meg a bátor jelentkezőket és a közönséget. 

Bűvész, bábszínház, jósok és jövendőmondók, zsonglőrök, artisták és mindezek megkoronázásaképpen Németország legkisebb óriáskereke várja már megszokott helyén a lelkes törzsvendégeket és a csodálkozó újoncokat, esténként pedig a magyar táncházmozgalom zenekarai adják egymásnak a színpadot és a táncparkettet.

 

Sétáló utcaszínházak

Nem túlzás azt állítani, hogy a Sziget talán legnagyobb színpada a sétáló utcaszínházaké, mivel a fesztivál egész területén felbukkanhatnak a produkcióik. Hét fantasztikus előadás várja a Szigetlakókat, amelyek a látvány és a meglepetés mellett a közös élményekre helyezik a hangsúlyt, hiszen a társulatok vagy éppen az általuk bemutatott varázslatos lények kapcsolatba lépnek a látogatókkal, sokszor éppen akkor, amikor a legkevésbé számítanak rá.

A holland Close-Act Saurus című produkciójában 5 méter magas sárkányszerű lények elevenednek meg a nézők szeme láttára. Az előadás során az ősi lények a közönség közt barangolnak és játszadoznak, miközben vezetőjük próbálja kordában tartani őket. A Spanyolországból érkező Sagals d'Osona 90 fős csapata a lenyűgöző katalán népszokást, a castellert hozza el a Szigetre, így a fesztivál során több alkalommal is emberi torony épül a legváratlanabb helyeken. A hagyományokat és a bátorságot, a csapatmunka erejét középpontba helyező bemutatók során a castellerek több mint 200 éves hagyományával ismerkedhet meg a közönség. A belga Fanfakids együttes olyan gyerekekből és tinédzserekből áll, akik a brüsszeli városrész, a főként bevándorlók által lakott Molenbeek sajátos, városi zenei keverékével hozzák lázba a hallgatóságot.

 

Deabru Beltzak, a baszk ütősök csoportja visszatér Akerrel, a boszorkányok szövetségének ördögével. A Les Tambours de Feu című előadásukban az ősi pogány szertartásokat idéző dobok ritmusa, valamint a hangszerekről és a zenészekről fellőtt tűzijáték kihagyhatatlan élmény. A francia Mécanique Vivante két futurisztikus járművön érkezik egy színpompás Szirén Zenekarral, míg a Paris Benares társulat is visszatér a Szigetre, ezúttal egy hatalmas fekete lovat hoznak, melynek megjelenése és mozdulatai nagyon is valósághűek, gigantikus mérete viszont már inkább a csodák világába kalauzolja a nézőket. Végül, de nem utolsó sorban az izraeli Asphalt Theatre a képzeletbeli Chorbastanból hozza el nekünk vonuló előadását, ahol a zene rengeteg tréfával, örömmel, komédiával és akrobatikával is párosul.

 

Élőszobrok

Immár negyedik alkalommal, mégis megújult formában mutatkoznak be az élőszobrok a Sziget Fesztiválon. A nyílt felhívásra jelentkező produkciók mellett a szakma két elismert képviselője a holland Élőszobor Világbajnokság és a portugál Staticman-Living Statues Masters ügynökség is delegál művészeket a fesztiválra, ezzel is emelve a színvonalat. Összesen 12 produkció lesz látható a fesztivál első 5 napján délután 16.30-20.00 óra között, a már megszokott helyszínen, a Cirque du Sziget és a Vándor Vurstli mellett található közlekedő út mentén. 

Külön említést érdemel a kétszeres világbajnok, a német JOHNman interaktív produkciója, illetve a portugál Staticman, aki mozdulatlanság világrekordját is tartja több, mint 20 órával.

A mozdulatlanság művészei érdekes kontrasztot mutatnak a Sziget nyüzsgő forgatagával szemben és kedvelt programjai a napközben kikapcsolódást kereső Szigetlakóknak.

 

Think for Tomorrow

Átalakul a világunk, válságok és lehetőségek váltják egymást, a fiataloknak pedig olyan kihívásokra kell válaszokat találniuk, amelyekkel a korábbi generációk nem szembesültek. Hogyan tudjuk az olykor elavultnak ható szokásokat meghaladni, és az intézményeket megújítani? Jól működnek társadalmaink? Meddig tart az egyén felelőssége? A Think for Tomorrow helyszín égető társadalmi kérdéseket dolgoz fel a fiatalok szempontjából, a fiatalok bevonásával. A helyszín újdonság a Sziget Fesztivál programkínálatában, amely a Milestone Institute és a Future: Hungary együttműködésében valósul meg, amelyek középiskolás és egyetemista fiatalokkal dolgoznak azért, hogy egy olyan haladó szellemű és összetartó közösséget hozzanak létre, amely egy jobb, 21. században is versenyképes Magyarország megteremtésért küzd. A szervezők hisznek az esélyegyenlőségen alapuló progresszív társadalomban, a másokra való nyitottság, a felelősségvállalás és a szolidaritás értékei által meghatározott közösségi érzékben. A helyszín programja is ennek a filozófiának a jegyében kezdeményez vitákat a társadalmi folyamatok és az egyén kapcsolatáról. 

Minden nap más-más égető témát (klímaváltozás, Mi jön a kapitalizmus után?, identitáspolitika, mentális egészség, oktatás jövője, menekültkérdés) kínál megvitatásra és kreatív feldolgozásra. 

Challenge the Speaker programban a Szigetlátogatók az előadókat kérdezhetik, a látogatók kezébe kerül a diskurzus irányítása. Ezt követően a különböző álláspontokat és megközelítéseket képviselő meghívott vendégek egy asztalhoz ülnek, és ütköztetik nézőpontjaikat. A képekben gondolkodó látogatókat workshopokkal várják, ahol a művészet eszközeivel fejezhetik ki gondolataikat a napi témákról. A programok természetesen angolul kerülnek megrendezésre. 

 

SZECESSZIÓS DETOX az Iparművészeti Múzeummal 

A budapesti Ráth György-villa szecessziós kiállításainak pazar műtárgyaival ismerkedhetnek meg az éjszakai pörgés után nyugalomra és feltöltődésre vágyók az Iparművészeti Múzeum helyszínén, a fesztivál minden délutánján. Bizsergető atmoszféra, szellemi táplálék és kijózanító ébredés vár mindenkit a hajnalig tartó partyk után. Múlt századi hangulatok Bécsből, Párizsból, Londonból, s persze Pestről a Szigeten. Másnap, ahogy azt az #artnouveau elképzelte…

Idén a Ráth-villa misztikus hölgyvendégei elevenednek meg a Sziget múzeumi helyszínén: Rippl-Rónai Vörösruhás nője bújik elő a gesztenyefák lombjai közül, vagy a látogatók együtt járhatják Párizs egykor legismertebb táncosnője, Loie Fuller fátyoltáncát, és Miss Wendy is újra felbukkanhat az alkalmi szanatóriumban, a Boldog Békeidők Szigetén.

 

GameLandHub 

A Game Land Hub (GLH) helyszínen mindenki megtalálhatja a számára megfelelő kikapcsolódást, hiszen a sátorban 6 helyszínen élhetik át a látogatók a flow-élményt. A Rubik-kocka egy olyan klasszikus, amely összehozza az embereket az egész világon. A fesztivál ideje alatt a látogatók megtanulhatják a játék trükkjeit és tippeket kaphatnak a helyszín játékmestereitől. 

party-társasjátékok legfrissebb és legnépszerűbb formái változatos és vidám időtöltést biztosítanak. A Board Game Cafe játékmesterei többek között olyan klasszikus és új társasjátékokkal várják a játékos kedvű látogatókat, mint a Can’t Stop, az Othello, a Dobble, a Dark Stories és az Unstable Unicorns.

sakk iránt érdeklődőket (legyen szó kezdő vagy professzionális játékosokról) is szeretettel várják a helyszínen. Izgalmas mérkőzésekkel és workshopokkal szintén helyet kap a programban a látogatók nagy kedvence, a póker.

digitális játékok rajongóinak sem kell szomorkodniuk, hiszen több PS4 és Xbox konzol is várja az érdeklődőket, akik sok egyéni és páros játék közül válogathatnak, beleértve az örökzöldnek számító FIFA-t is. 

Az asztali foci, más nevén csocsó már több éve a fesztiválok elengedhetetlen kelléke. A Szigeten egyéni és csapatversenyeken is összemérhetik tudásukat a látogatók, illetve oktatásokon is részt vehetnek, ha még tökéletesítenék a tudásukat a megmérettetés előtt.


Magic Mirror 

A Magic Mirror már több mint két évtizede ünnepli a szeretetet, az örömöt és egymás elfogadását. Ez az a hely, ahol a látogatók átadhatják magukat a pillanatnak, felfedezhetik belső énjüket és megtudhatnak mindent az LMBTQ+ közösségről, amit eddig sosem mertek megkérdezni. A programban magával ragadó filmvetítésektől kezdve panelbeszélgetéseken, workshopokon és angol nyelvű stand-up comedyn át a koncertekig megtalálható minden, ami a Közösséget igazán sokszínűvé teszi. A mára már legendássá vált bulik pedig tökéletes lehetőséget kínálnak arra, hogy a Szigetlakók áttáncolják az éjszakát, új barátokat szerezzenek, szerelembe essenek és elengedjék magukat ebben a nyitott és elfogadó közegben.

A már hagyományosnak tekinthető filmprogramban helyet kapott idén a pakisztáni Joyland c. film főszereplője, aki önmagát merészen felvállalva transz nőként tör utat művészetének egy rendkívül konzervatív országban. Hozzá hasonló utat jár be a spanyol énekesnő, LaSol is, aki most megjelent és igencsak táncosra sikeredett nagylemezét mutatja be a Magic-ben, de az önmaguk igazságáért küzdő művészek között köszönthetjük a balti tematikus éjszakánkon fellépő észt Köstert is, aki nem hajlandó elfogadni a bináris korlátokat, és annál sokkal nagyobb egyéni szabadságért kiált.

Igen mély társadalomkritikát mutat be a katalán Lluís Garau Flesh című performansza, amelyben az előadó táncos-koreográfus a darab valós idejében kapcsolódik fel szexchat-oldalakra, és mutatja meg a meleg közösség egy részének mindennapjait. Még egy katalán vendége lesz a sátornak, nevezetesen a queer elméleteket gyakorlatiasan is megragadó Na Pai , aki két workshoppal segít eligazodni a különféle életmódok és kapcsolati formák között: a non-monogámiáról és a „szexuális tőkéről” szóló workshopjai egészen meglepő perspektívába állítják a kapcsolati formákat – legyenek bármilyen irányultságúak.

Az egymáshoz kapcsolódás alternatíváiért azonban még a szomszédba sem kell menni: a fiatal magyar koreográfus, Kovács Domokos Tryangle című előadása – amelyben a Sziget koprodukciós partnerként is részt vesz – azt vizsgálja, hogyan befolyásolják a tradicionális férfi-női szerepek egy párkapcsolat dinamikáját, mennyire predesztinálják a kapcsolati erőviszonyokat a társadalom által elvárt, hagyományos szerepkörök. Részben hasonló kérdésekkel és a tánc egy egészen más formájában foglalkozik a világhírű izraeli duó, Yossi Berg és Oded Graf darabja, a When Love Walked In , amely a gyökeres különbséget vizsgálja aközött, ahogyan a nyugati kultúra tanítja számunkra a szerelmet, és amit a valóságban megélünk. Hasonló lehetőségeket keres teljesen más kifejezésmódon és dinamikán keresztül a pécsi Savage Works légi akrobatikát kortárstánccal vegyítő Flip It című előadása is, amely a kapcsolódási formák különféle lehetőségeit kutatja lenyűgözően látványos formában. 

A szerelemkép persze nem csak a táncban jelenik majd meg: az évről-évre egyre sikeresebb Mirror Talks beszélgetések is kitérnek rá (The Construction of LoveSex & Drugs & Alcohol), ám szélesebb értelemben vett társadalmi kérdések is napirendre kerülnek, így például a nyugat- és kelet-európai Pride-ok közötti különbségekről is szó lesz (East of Pride ), no meg persze arról, hogy mi mindent jelent a gender, és mekkora jelentősége van a mai világban – nem csak az LMBTQ+ kultúrán belül... A gender jelentőségét – és elhanyagolhatóságát – rendkívül jól képes megragadni a magyar Amadea is, aki a szabadtéri színpadon vet fel üdítő megközelítéseket az androgünökkel kapcsolatban. 

A Magic Mirror ad otthont a már sok éve sikerrel működő angol nyelvű stand-up comedy programnak, a Sziget Comedy-nek. Továbbra is Dave Thompson a program házigazdája, aki Tinky Winkyt játszotta a Teletubbiesban és már hatodik éve minden este két-két meghívott humoristát lát vendégül a Sziget Comedy színpadán. Idén nyáron kilenc országból érkeznek stand-up előadók, többek között Bangladesből, Japánból, Indiából, Magyarországról, Finnországból, Új-Zélandról és Németországból.

A külső színpad főként a workshopokat szolgálja: itt tartja majd voguing workshopját a spanyol Raisha Cosima, aki már-már családtagja a Magic csapatának. Hazai viszonyok között is van azonban kitől leckéket venni: Balogh Bence csapata urban dance órákat tart majd, ha pedig a látogatóknak nem elég a saját testük a mozgáshoz, hullahoppot ragadhatnak az ausztrál Chris Gogler óráján! 

A Magic legismertebb oldala az éjszakai bulik világa. A legnagyobb várakozást a naponta 23 órakor bemutatott main show szokta jelenteni, ahol megint valami egészen újjal rukkolnak elő a szervezők. Ezúttal a brit Queenz nyűgözi le a látogatókat, amelynek királynői egyszerre fogják kitáncoltatni és kiénekeltetni mindenkiből még a lelket is az elmúlt évek legnagyobb melegslágereinek ritmusára. 

Az éjszakai sávban lesz látható az amerikai Cakes Da Killa, aki jó ideje borzolja a kedélyeket. Szókimondó szövegeivel, az r’n’b-t house ritmusokkal vegyítő dallamai már évekkel ezelőtt a fekete melegközösség élére repítették, nemrég megjelent új albuma pedig még markánsabban villantja fel a rap, a melegjogok és az amerikai feketék egyenjogúsági küzdelmeinek világát. Idén is felvonul a budapesti szcéna egy része. Jelen lesznek például az állandóan megújuló budapesti Alterego Klub DJ-i Lady Dömper és udvarhölgyei kíséretében. Ellátogat a fesztiválra egy csipetnyi Berlin is Katya Kóvnak és a rendszeres Berghain-vendég Snax és ND Baumecker közös csapatának, a Sneckernek köszönhetően, akiket elkísér majd a budapesti Mirrorman is. Az Európa-szerte emlegetett, egyébként máltai illetőségű Lollipoptól számíthat mindenki egy újabb fergeteges bulira, vendégeik, a bécsi Queens Brunch dívái pedig tovább emelik az est fényét. A dívák egyébként szombaton és vasárnap „serving drag & drama” felkiáltással már délben is brunch-buliba invitálják a Szitizeneket mennyei étteremmé varázsolva a Magic Mirror sátrát. Külön napot szentel a helyszín a balti államok rejtett kincseinek. A litván film (Sangaile nyara) vetítése után estére egy különleges balti drag bál áll össze, többek között a litván Miss Plastica és a lett Metra Saberova részvételével, éjszaka pedig Baltic Beats jelszóval játszik néhány jelentős balti dj, producer és performer: a litván Gemayel, az észt Köster és a lett Ksenia Kamikaza személyében. 

Mindig fontos szempont volt a Magic Mirror szemében a női egyenjogúság. Ezt idén úgy is képviselik, hogy a sor elejére hívják a nőket - a Femmes to the Front bulin keresztül a budapesti szcéna kiváló női dj-it mutatják be: Kali, Vatsanah és Lau nevét nemigen kell magyarázni a hazai house, techno és általában az elektronikához kötődő közönség számára. A záróbulin végül a lányok és a fiúk is képviseltetik majd magukat. A Brazíliában egyre keresettebb Kalina után a Budapesten évek óta feltartózhatatlan Garçons zárja majd a magic-es bulik sorát.

 

ArtZone 

Az ArtZone helyszín a Medence Csoport szervezésében idén is a Sziget Fesztivál egyik legszerethetőbb helyszíne lesz, ahol a különböző művészeti ágak jeles képviselői interaktív programokkal várják a látogatókat a fesztivál teljes időtartama alatt minden nap, déltől egészen este 8 óráig. Napjainkban a kikapcsolódás mellett talán még fontosabb szerephez jut a minőségi feltöltődés, ezzel együtt pedig egyre növekvő igény mutatkozik azokra a társadalmi kezdeményezésekre, amelyek segítenek újra a jelenben lenni. A szervezők az interaktív programok és a már megszokott professzionális megvalósítás mellett fontosnak tartják azt is, hogy nyugodt és elfogadó légkörben adjanak teret a látogatók képzelőerejének, ezzel is igazodva a fesztivál szellemiségéhez és fő gondolataihoz.

Az egésznapos interaktív programok és a Sziget teljes ideje alatt megtekinthető installációk mellett az ArtZone egyik fontos missziója lesz az „upcycling”, vagy más néven értéknövelő újrahasznosítás, amely napjaink képző- és iparművészetének egyik megkerülhetetlen mozgatórugója és inspirációs forrása az újrahasznosítás („recycling”) mellett. 

A közreműködő művészek között olyan hazai képzőművészekre számíthatnak a látogatók, mint Mindák Gergely és Zeus Salas, de Nagy Géza szobrászművész szoborkiállítása is biztosan sokak kedvencévé válik majd. A képzőművészet mellett a fotóművészetből is kaphatnak ízelítőt az érdeklődők a Café Analóg portréfotózás workshopján, de készíthetnek kollázsokat a Kurszán Kollázs Műhellyel és lampionokat is a Lampion NeoLux Csoporttal.
START Galéria Random Rajzkörén a Szigetlakók Fekete Angelika festőművész segítségével fedezhetik fel a bennük rejlő művészt, hiszen “Rajzolni mindenki tud!”-, ahogy az esemény mottója is tartja. A zene szerelmeseire is gondoltak a szervezők, őket saját, személyre szabott hangszer készítésére invitálja a Kecskeméti Leskowsky Hangszergyűjtemény csapata, de a gyermeki énüknek kedvezve közösségi LEGO építésben is részt vehetnek, ahol garantáltan örömteli, mosolygós pillanatokkal gazdagodhatnak.

 

Before I Die

Candy Chang nemzetközi hírű amerikai designer-művész. Munkáival arra törekszik, hogy közösségi erővé változtassa az egyéni gondolatokat. Az egyik legismertebb, világméretűvé vált street art projektje a Before I Die fal. Ennek a kezdeményezésnek is a legfontosabb feladata a közösségi aktivitás növelése. A cél az egyéni izoláció határainak átlépése. A fal lehetőséget teremt, hogy az egyes emberek megosszák egymással vágyaikat, reményeiket, félelmeiket és történeteiket.  Ez az interaktív, nyitott, művészeti projekt várja azokat az érdeklődőket minden nap 12:00-22:00 óra között, akik megosztanák gondolataikat vagy éppen újakat keresnének. Idén az egész fal a látogatók rendelkezésére áll, hogy kifejezzék, mi az, amire vágynak életük során. A Sziget közössége a hét folyamán gondolataival építheti ezt a végtelen bakancslistát. A “Before I Die” fal az évek alatt már körbeutazta az egész világot, most pedig ismét a fesztivál és a Banner Casting közös projektjeként érkezik a Szigetre. 

 

Ji Csing Labirintus

Rövidebb kihagyás után idén visszatér a méltán népszerű, az Élőkép Színház által megálmodott nyolcszögletű labirintus, amely az ősi kínai javaskönyv, a Ji Csing, azaz a Változások könyvének üzeneteit kelti életre egy önismereti részvételi színházi előadás keretében. 

A labirintus és annak középtere a nyolcszögletű pákua kerék felnagyított modellje. A látogatók nyolcasával lépnek be a labirintusba, majd – életük aktuális kérdésére fókuszálva – a pákua kerék segítségével kipörgetik maguknak azt a két háromvonalas jelet, melyeket a labirintusban bolyongva, az azoknak megfelelő szereplőkkel interakcióba lépve tudnak önmagukra vonatkoztatni és megfejteni. A játék időben megegyező hosszúságú négy szakaszra osztható, minden újabb időszakaszban újabb nyolc látogató lép be és lép ki a rendszerből. Az adott időszakaszok cselekményei egymásra épülnek, egyúttal összefonódnak, vagyis a különböző szakaszokban lévő játékosok egymással találkoznak és kapcsolódnak. 

Mivel a labirintus befogadóképessége korlátozott, ezért a folyamatos működés és a sorban állás elkerülése érdekében előzetesen lehet és kell majd regisztrálni erre az egyébként ingyenes programra.

 

Sport Zone by Jana

A világ minden kontinensén, minden országában az élet fontos eleme és állandó szereplője a mozgás, a sport. Az emberek kortól és nemtől függetlenül időt és energiát fektetnek abba, hogy egészségesek és napról-napra fittebbek legyenek. A Sziget más, mint a többi fesztivál, itt, amikor felkel a nap, az élet folytatódik tovább, színes nappali programokkal, szórakozási és kulturális lehetőségekkel és természetesen a Sporthelyszín nyitásával. A Sport Zone minden nap reggel tíztől este hétig tart nyitva, így napközben bármikor be lehet térni, ha valaki alaposan át akarja mozgatni magát, vagy éppen valamilyen labdajátékot szeretne játszani a többiekkel. Többek között röplabda, streetball, tollaslabda és persze a pingpongasztalok várják az érdeklődőket. Ha valaki inkább lazítana és kevésbé megterhelő foglalatosság után nézne, akkor keresse a csocsóasztalokat és darts táblákat. Minden sporthoz lehet kölcsönözni eszközöket, ütőket, labdákat, természetesen ingyen, egy fényképes igazolvánnyal. A helyszín értékes nyereményekért bajnokságokat is szervez minden nap a különböző sportágakban.

 

Civil Sziget 

A Civil Sziget a fesztivál egyik legszínesebb, legérdekesebb színfoltja, egy találkozóhely, ahol a fiatalok az őket leginkább érdeklő témákban – környezetvédelem, emberi- és kisebbségi jogok, külföldi tanulás és munkavállalás, drogproblémák, egészséges életmód – kaphatnak információt, szolgáltatást, segítséget és csatlakozhatnak is a kitelepülő szervezetek munkájához. A szervezők minden évben pályázatot írnak ki a Civil Szigeten való megjelenésre. Idén május 17-ig lehet pályázni, a kiírás megtalálható a fesztivál weboldalán.

 

XS Land

A Sziget interaktív élményparkjában több, fogyatékosügyi érdekvédelmi szervezet közreműködésével, az általuk kifejlesztett és működtetett játékok segítségével mutatják be a szervezők a fogyatékos emberek mindennapjainak kihívásait. Személyes élményeken keresztül, játékos, szórakoztató formában szeretnék elérni a fogyatékos személyekkel szembeni társadalmi attitűdváltást. Az élménypark mellett működő Easy XS Camping pedig könnyű hozzáférést biztosít a fesztiválozáshoz különböző kemping- és egyéb szolgáltatásaival azoknak a látogatóknak, akiknek speciális segítségre van szükségük a kikapcsolódáshoz. A kemping kapacitásai korlátozottak, ezért regisztrálni kell. A kempingben akadálymentes WC, akadálymentes fürdőkonténer is található.

 

Ukrán fellépők

A szervezők a tavalyi évhez hasonlóan idén is kiállnak az ukrán nép mellett és szeretnék őket támogatásukról és együttérzésükről biztosítani. Ennek kifejezéseképpen a Nagyszínpad egyik Love Revolution Special programja is őket helyezi előtérbe, de szinte minden színpadon találhatnak a látogatók ukrán fellépőket a fesztivál ideje alatt. A Cirque du Sziget helyszínen a prágai Cirk La Putyka társulat Boom Vol. 2. című előadása lesz látható a fesztivál minden napján, amelyben cseh és ukrán fiatalok közösen lépnek színpadra, szakmai tudásuk bemutatása mellett pedig személyes történeteiket, tapasztalataikat is megosztják a nézőkkel. A Kommuna Lux klezmer és gengszterfolk dalaival, míg a Balaklava Blues a hagyományos és elektronikus műfajokat keverve lép fel a Global Village színpadán. A dropYard színpadán Alyona Alyona és PVNCH képviseli a hip-hop és rap stílust. Cepasa hangszeres és világzenei elemeket is tartalmazó elektronikus zenéivel varázsolja el a közönséget. A Music Box helyszínen Promsonya-val ismerkedhetnek meg a látogatók, míg az ukrán Pride alapítója és vezetője, Sofiia Lapina az idei Magic Mirror Talks egyik résztvevője lesz.

Sziget Fesztivál 2023 infó, jegyek >>>

Sziget 2023 diákjegyek >>>

 

Sziget Fesztivál

Kapcsolódó

Közeleg a 4. Made in Debrecen Fesztivál jelentkezési határideje Cikk

Közeleg a 4. Made in Debrecen Fesztivál jelentkezési határideje Már a negyedik összdebreceni zenei fesztivált rendezik meg 2025 márciusában. A Made in Debrecen Fesztivál 2022-es indulása óta állócsillagnak számít a regionális programkínálatban – mind a város zenekedvelői, mind a Debrecenhez kötődő zenészek körében. A sorban negyedik fesztivál továbbra is várja

Linkin Park: jelen a 2025-ös turnédátumok, érkezik az új album Cikk

Linkin Park Megérkezett a „Two Faced”, a Linkin Park visszaszámláló felvétele a várva várt nyolcadik stúdiólemezük, a ’From Zero’ holnapi, azaz november 15-i debütálása előtt. A új dalban az ikonikus banda eredeti, ezredfordulónk jellegzetes, műfajteremtő hangzása köszön vissza. Az új számmal a banda igazán

25 éves a NIGHT of the JUMPs - 2025-ben Budapestre is befut a lehengerlő motocross show! Cikk

25. évfordulót ünnepel a világ legnagyobb és legsikeresebb freestyle motocross versenysorozata, a NIGHT of the JUMPs, amely az évforduló apropóján megújult, és 2025-től egy teljesen új versenyformátumot mutat be, amely bizonyára lenyűgözi majd a motocross szerelmeseit. A lenyűgöző mutatványokban i

Novemberben érkezik a XII. Music Hungary Konferencia & Showcase Cikk

Music Hungary Konferencia & Showcase 2024 November 18. és 20. között Veszprém ad otthont a XII. Music Hungary Konferencia & Showcase-nek, amely újra a hazai zeneipar egyik legfontosabb szakmai találkozóhelyévé válik. A konferencia fókusztémája, a “Hangnemváltás: Alkalmazkodás és rock ’n’ roll” előrevetít számos szakmai diskurzust és a