BTF 2017 - Komolyzene a világ minden szegletéből Cikk
A Föld szinte minden szegletéből megmutat egy darabkát a 37. Budapesti Tavaszi Fesztivál komolyzenei programja: lappföldi, távol-keleti és dél-afrikai művészek is tiszteletüket teszik a tavasz ünnepén. A fesztivált egy neves svájci zenekar frankofón programja nyitja, Háry János-produkcióval ünneplik Kodály Zoltán zeneszerző kettős jubileumát, a dualizmus korának kulturális gazdagságára emlékeznek a kiegyezés 150. évfordulója alkalmából, világhírű Varázsfuvola-produkciójával Budapesten vendégszerepel a Komische Oper Berlin társulata, de hazánkba érkezik Daniele Gatti és a Mahler Chamber Orchestra és a nagyszerű The Shanghai Quartet is.
Hirdetés
A Liszt Ferenc életművét és életútját évről évre középpontba állító Budapesti Tavaszi Fesztivál 2017-ben Kodály Zoltán születésének 135., valamint halálának 50. évfordulójára is emlékezik. A kiegyezés 150. évfordulójához is több fesztiválprogram kapcsolódik, és a legkülönbözőbb műfajok mentén reflektál az Osztrák-Magyar Monarchia létrejötte utáni kulturális aranykor máig ható, gazdag lenyomatára.
Március 31-én, a fesztivál nyitónapján egy valódi, határokon átívelő frankofón programot hallhatunk: a sokak által a két évvel ezelőtti, emlékezetes budapesti koncertjén megkedvelt francia karmester, Bertrand de Billy és a Lausanne-i Kamarazenekar zeneakadémiai estjén két Ravel-mű és Haydn „London” szimfóniája csendül fel a briliáns francia zongoraművész, Pascal Rogé közreműködésével.
Április 1-jén a Zeneakadémián lép fel első budapesti koncertjén a ragyogó dél-afrikai operaénekesnő, Pumeza Matshikiza. A már most rendkívüli karriert magáénak tudható Matshikiza, aki az egyik legjobb európai társulat, a Stuttgarti Opera tagja, Rómában világpremierként énekelte Luca Francesconi Kenyér, víz, só című, Nelson Mandela-beszédekből összeállított oratóriumát. Budapesti debütálásán Mozart, Dvořák és Puccini legemlékezetesebb áriáival áll színpadra az Óbudai Danubia Zenekar partnereként, Hámori Máté vezényletével.
Két év után visszatér a fesztiválra a világ egyik legünnepeltebb, kivételes technikai és fizikai adottságokkal rendelkező orosz zongoravirtuóza, Gyenyisz Macujev. A szibériai Irkutszkban született művész évente kétszáznál is több hangversenyt ad, és úgy érzi, energiáját szülőföldje páratan természetének köszönheti. Április 5-i, sokak által várt koncertjén egy félidőnyi német klasszikust, Beethoven- és Schumann- munkákat állít az est második felében hallható orosz romantikus művek mellé. Az 1935-ben alapított Prágai Filharmónia Kórusa a cseh zene egyik legszebb és legkülönösebb sorsú darabját, Dvořák Stabat Materét mutatja be a fesztiválon április 6-án.
Április 8-án a Müpában Liszt Koronázási miséjével áll színpadra az Osztrák–Magyar Haydn Filharmónia és a Bécsi Állami Opera Kórusa a bolgár karmester, Rossen Gergov irányításával és olyan nagyszerű magyar művészekkel kiegészülve, mint Kolonits Klára, Ulbrich Andrea, Nyári Zoltán és Cser Krisztián.
A kontinens legészakibb székhelyű komolyzenei együttese a Lappföldi Kamarazenekar. A John Storgårds művészeti vezetésével dolgozó, világlátott finn csapat nem csupán a sarkkör hangjait idézi meg Aarre Merikanto ugor népdal nyomán írt parafrázisaival és a világhírű finn kortárs, Kalevi Aho különleges ütőhangszerekkel sem fukarkodó szimfóniájával, de Debussy és Kodály egy-egy művét is műsorára tűzi Budapesten április 12-én.
Ivo Pogorelich rendkívül fiatalon, 23 évesen adta első önálló zongoraestjét a New York-i Carnegie Hallban. Nevét mindenütt ismerik, az egyik patinás világcég nemrég 14 korongos gyűjteményt jelentett meg felvételeiből, melyet a francia szaksajtó Diapason d’Or díjjal tüntetett ki. A belgrádi születésű zongorista szólóestje április 13-án hallható a Zeneakadémián.
Báll Dávid, a számos versenyen diadalmaskodó zongoraművész szereti a különleges kihívásokat. Április 14-én egy fantasztikusan gazdag és színes zongoraciklussal, Debussy prelűdjeivel mutatkozik be a fesztiválon. A sorozat mindkét kötetének összes darabját igen ritkán tűzik műsorra egyazon koncerten, így az est valódi zenei csemegének ígérkezik.
Két német együttes, az Akademie für Alte Musik Berlin és a RIAS Kammerchor a világhírű belga historikus karmester, René Jacobs vezényletével, Bach Máté-passiójával lép színpadra nagyszombaton, április 15-én.
Kodály Zoltán születésének és halálának kettős évfordulójához is kapcsolódik a Múzsák csöndje – Múzsák hangja koncertsorozat, amelyben kiemelt szerepet kapnak a legendás magyar zeneszerző kamarazenei művei. A Classicus Ensemble rendhagyó, négy koncertes projektje április 15–16-án az I. világháború idején alkotó európai zeneszerzők kamaraműveinek bemutatásával igyekszik megcáfolni a közismert latin mondást, mely szerint a háború idején hallgatnak a múzsák.
Daniele Gatti és a Mahler Chamber Orchestra estjén április 17-én két Schubert-mű mellett a bécsi modernizmus emblematikus alakja, Anton Webern két darabja is megszólal. Baráti Kristóf, Várdai István és Várjon Dénes hármas formációja többek között Schumann és Mahler kamaraműveivel készül a fesztiválra, triókoncertjük április 19-én hallható a Zeneakadémián. A Távol-Keletről érkező kamaraegyüttes, a The Shanghai Quartet koncertjén Beethoven és Schubert vonósnégyesei mellett tradicionális kínai dalok is felcsendülnek április 22-én.
A Guardian kritikusa „Burton, Dickens, Fritz Lang, a 20. század eleji némafilmek és a 21. századi képregények világának keverékeként" jellemezte a Komische Oper Berlin legendás előadását, A varázsfuvolát. A produkciót a számos nemzetközi díjjal elismert Nánási Henrik karmester, főzeneigazgató vezényli, aki hosszú idő után először dirigál Budapesten, április 20-án az Erkel Színházban. Az operaelőadás után április 21-én, a Zeneakadémián egy Korngold-darabot és egy Mahler-szimfóniát is hallhatunk majd tőle és a Komische Oper Berlin Zenekarától.
A fesztivál április 23-i záróelőadása Kodály Háry János című daljátékának nagyszabású bemutatója lesz, Anger Ferenc rendezésében, a zeneszerző keresztfia, Palló Imre vezényletével. A fesztivál előadása egyben a kiváló fiatal bariton, Dobák Attila budapesti debütálása lesz, akit a nagyotmondó obsitosról szóló opera címszerepében hallhatunk.
Sajtóanyag: BTF
Bertrand de Billy és az Orchestre de Chambre de Lausanne
- március 31., 19.30
- Zeneakadémia — Nagyterem
- Közreműködik: Pascal Rogé – zongora
Pumeza Matshikiza áriakoncertje
- április 1., 19.30
- Zeneakadémia — Nagyterem
- Közreműködik: Óbudai Danubia Zenekar
- Vezényel: Hámori Máté
Gyenyisz Macujev zongorakoncertje
- április 5., 19.30
- Müpa — Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Dvořák: Stabat Mater - A Prágai Filharmónia Kórusának koncertje
- április 6., 19.30
- Zeneakadémia — Nagyterem
- Közreműködik: Kertesi Ingrid, Megyesi Schwartz Lúcia, Pavel Švingr, Jaroslav Březina – ének, MÁV Szimfonikus Zenekar, a Prágai Filharmónia Kórusa
- Vezényel: Csaba Péter
Liszt: Koronázási mise
- április 8., 19.30
- Müpa — Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
- Közreműködik: Bogányi Gergely – zongora, Kolonits Klára, Ulbrich Andrea, Nyári Zoltán, Cser Krisztián – ének, Osztrák–Magyar Haydn Filharmónia, a Bécsi Állami Opera Kórusa (karigazgató: Thomas Lang), Nemzeti Énekkar (karigazgató: Somos Csaba)
- Vezényel: Rossen Gergov
A sarkkör hangjai – A Lappföldi Kamarazenekar koncertje
- április 12., 19.30
- Pesti Vigadó — Díszterem
- Közreműködik: Szalai András – cimbalom
- Vezényel és hegedűn közreműködik: John Storgårds
Ivo Pogorelich zongorakoncertje
- április 13., 19.30
- Zeneakadémia — Nagyterem
Báll Dávid zongoraestje
- április 14., 19.30
- Budapest Music Center — Koncertterem
René Jacobs és az Akademie für Alte Musik Berlin - Bach: Máté-passió
- április 15., 19.30
- Müpa — Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
- Közreműködik: Sunhae Im, Anja Petersen, Benno Schachtner, Kristina Hammarström, Julian Prégardien, Minsub Hong, Johannes Weisser, Jonathan de la Paz Zaens – ének, RIAS Kammerchor
Múzsák csöndje - Múzsák hangja • 4.1 - Zene az I. világháború árnyékában
- április 15., 17.00
- Pesti Vigadó — Díszterem
- Közreműködik: Vörös Szilvia – ének, Kállai Ernő – hegedű, Zétényi Tamás – cselló, Fejérvári Zoltán – zongora, Classicus Quartet
Múzsák csöndje - Múzsák hangja • 4.2 - Zene az I. világháború árnyékában
- április 15., 19.30
- Pesti Vigadó — Díszterem
- Közreműködik: Vörös Szilvia – ének, Zalai Antal – hegedű, Zétényi Tamás – cselló, Balog József, Fejérvári Zoltán – zongora, Rondo Quartet
Múzsák csöndje - Múzsák hangja • 4.3 - Zene az I. világháború árnyékában
- április 16., 17.00
- Pesti Vigadó — Díszterem
- Közreműködik: Kállai Ernő, Pintér Dávid – hegedű, Bársony Péter – brácsa, Bíró Zsófia – fuvola, Rumy Balázs – klarinét, Razvaljajeva Anasztázia – hárfa, Fülei Balázs – zongora, Classicus Quartet
Múzsák csöndje - Múzsák hangja • 4.4 - Zene az I. világháború árnyékában
- április 16., 19.30
- Pesti Vigadó — Díszterem
- Közreműködik: Vörös Szilvia – ének, Dóczi Áron, Rácz József, Zalai Antal – hegedű, Bársony Péter – brácsa, Ujházi Gyöngyi, Zétényi Tamás – cselló, Balog József, Fülei Balázs – zongora, Classicus Quartet
Daniele Gatti és a Mahler Chamber Orchestra
- április 17., 19.30
- Müpa — Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Baráti Kristóf (hegedű), Várdai István (cselló) és Várjon Dénes (zongora) koncertje
- április 19., 19.30
- Zeneakadémia — Nagyterem
- Közreműködik: Szűcs Máté – brácsa
The Shanghai Quartet
- április 22., 19.30
- Zeneakadémia — Nagyterem
Mozart: A varázsfuvola - A Komische Oper Berlin előadása
- április 20., 19.00
- Erkel Színház
- Közreműködik: Önay Köse, Adrian Strooper, Olga Pudova, Adela Zaharia, Mirka Wagner, Karolina Gumos, Ezgi Kutlu, Tom Erik Lie, Talya Lieberman, Ivan Turšić, Johannes Dunz, Carsten Sabrowski, a Komische Oper Berlin Zenekara és Kórusa
- Vezényel: Nánási Henrik
- Animáció: Paul Barrit
- Fény: Diego Leetz
- Díszlet, jelmez: Esther Bialas
- Dramaturg: Ulrich Lenz
- Rendező: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Nánási Henrik és a Komische Oper Berlin Zenekara
- április 21., 19.30
- Zeneakadémia — Nagyterem
- Közreműködik: Pasztircsák Polina – ének, Michael Barenboim – hegedű
Kodály: Háry János - A Budapesti Tavaszi Fesztivál záróelőadása
- április 23., 19.30
- Müpa — Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
- Közreműködik: Dobák Attila, Balga Gabriella, Szerednyey Béla, Váradi Zita, Haumann Péter, Kálnay Zsófia, Szvétek László, Kiss Tivadar, Debreczeny Csaba, Csuja Imre, Bátki Fazekas Zoltán, a Magyar Rádió Zenei Együttesei, a Duna Művészegyüttes táncosai
- Vezényel: Palló Imre
- Díszlet: Szendrényi Éva
- Jelmez: Zöldy Z Gergely
- Dramaturg: Kenesey Judit
- Koreográfus: Juhász Zsolt
- A rendező munkatársa: Magyar Orsolya
- Rendező: Anger Ferenc
További részletek és jegyelővétel: btf.hu
Kapcsolódó
Na, de mit játsszon az Elefánt? Cikk
Az Elefánt zenekart utoljára tavaly szeptemberben csíphettük el önálló nagykoncerten Budapesten, az évet pedig a Budapest Park Winterfest headlinereként zárták az MVM Dome-ban. A csapat tavaly tavasszal jelentette meg SEMMI című nagylemezét, amit a szakmai sajtó a év legfontosabb megjelenései közt
A Momentán Társulat improvizációs színházi alkotóműhelye felvételt hirdet Cikk
Olyanok jelentkezését várják, akik szeretnének egy fiatal alkotóközösség tagjai lenni, szeretnének improvizációs színházi technikákat elsajátítani, és egy csapatban álmodnák és valósítanák meg különböző kreatív ötleteiket.
A Momentán Műhely egyszerre közösség, tanulóhely és alkotótér. Olyan 18-26
Regán Lili nyitja az estét Kamrad budapesti koncertje előtt Cikk
Regán Lili nyitja az estét Kamrad budapesti koncertje előtt február 16-án az Akvárium Klubban. A kiváló lemezlovas neve garancia arra, hogy a közönség már Kamrad színpadra lépése előtt is egy hatalmasat bulizhasson. Az immár háromszoros Rádió 1 Év DJ-je győztes Lili a legnagyobb hazai szórakozóhel
Új sorozatokkal várja a zenerajongó ifjakat a Müpa Cikk
A Müpa családi és ifjúsági programjain a hangsúly mindig az élményen van. A február 8-án debütáló Hangvár sorozat első előadásán a gyerekek különböző zenei formációkkal ismerkedhetnek meg, míg az Európa ízei sorozatban legközelebb Itália fogásai kerülnek terítékre.
A Müpa megnyitása óta fontos kü