Áprilisban is online kamarakoncertek a Nemzeti Filharmonikusoktól Cikk

Nemzeti Filharmonikusok

Koncert házi papucsban? Miért ne! Számos érv szól az otthoni koncertélmény mellett. Nem kell hosszasan készülődni, sminkelni, blúzt vagy inget vasalni, nyakkendőt kötni. Nem kell az áprilisi szélsőséges időjárásban a hajat szétziláló széllel küzdeni, parkolót keresni, buszra várni. És végül nem kell indokot találni arra, hogy miért jött el az ideje nyakát szegni egy palack jó minőségű bornak, hisz mindenki tudja, hogy a zene és Dionüszosz nedűje kéz a kézben járnak.

Tehát áprilisban is bátran legyünk vendéglátók, fogadjuk otthonunkba a zenét. A díjmentesen elérhető programok pedig hétről hétre bekopognak, mert a Nemzeti Filharmonikusok április 3-tól április 18-áig négy online kamarakoncertet, valamint a Pesti Vigadó díszterméből jelentkező Bartók emlékestet tűzött műsorára.

Hirdetés

Április 3-án például igazi barokk ritkaságokkal ismerkedhetünk meg. Például Jean-Marie Leclair két hegedűre komponált szonátáival, az e-moll és az A-dúr szonátákkal. Melchior Franck, német zeneszerző két alkotásával és Johann Hermann Schein: 116. Zsoltárjával.

Április 7-én, szerdán tíz komponista tizenegy műve varázsolja el a közönséget. Felcsendülnek Jean Baptiste Loeillet, Georg Philipp Telemann, Mozart, Antonio Lotti, Henry Purcell, Edvard Grieg, Ola Gjeilo, Felix Mendelssohn-Bartholdy, René Geldof ‒ Kurt Bikkembergs és Horváth Márton Levente dallami.

Az április 14-ei vendégeink között lesznek tragikus sorsú szerelmesek (pl. Christoph Willibald Gluck: Orfeusz és Euridiké – Sirató – ária, Georg Friedrich Händel: Semele – Where e’er you walk – ária), tragikus sorsú, fiatalon elhunyt zeneszerző (Gróf Batthyány Ödön: Ave Maria) és az érzelmek széles skáláját megmozgató dallamok (pl. Ferdinand Hummel: Halleluja!).

A Vendégségben Önnél kamarakoncert sorozatának április 17-ei műsorában Mozart G-dúr vonósnégyese és Bach h-moll szvitje mellett zárásként ott lesz egy igazán népszerű mű is.  Weiner Leó Divertimentójának tételei között akadnak olyan jól ismert tánctípusok, mint a csárdás vagy a verbunkos, de olyan zsánerdarabba hajló tánctételek is, mint a Rókatánc, mely a zenekarok kedvelt ráadás darabja.

Április 18-án, vasárnap az utolsó áprilisi koncerttel egy olyan zeneszerző előtt tiszteleghetünk, akinek márciusi születésnapját egy egész ország ünnepelte. Egy fiatal zseni, akinek hétévesen már abszolút hallása volt, akinek tehetsége teltházas koncertekre volt garancia, és aki nem igazán értette a zenéje körül kialakult hisztériát. Ő Bartók Béla, aki a kor legnagyobb sztárjának számított, mégis haláláig szerény körülmények között élt. Ezen a tavaszi esten a Filharmonikusok Hontvári Gábor vezényletével a Nemzeti Énekkar magyar kórusműsort megszólaltatva állítanak emléket a mesternek.

A színes ajánlat bizonyítja, hogy áprilisban is érdemes lesz bekuckózni, kényelmesen elhelyezkedni, a zenei repertoár hangulatához illő bort kortyolgatni, s hagyni, hogy a zene vendégségbe menjen otthonunkba.

 

Nemzeti Filharmonikusok

Kapcsolódó

November 27-én érkezik a 12. Falra fel! plakátaukció Cikk

12. Falra fel! plakátaukció A Plakátfiú és a Múzeum Antikvárium 12. alkalommal rendezi meg a Falra fel! plakátaukciót abban a reményben, hogy ezúttal sem esik senki 12 szék között a pad alá. Az eseményen több mint 150 tétellel várják a plakátok szerelmeseit november 27-én a Marczibányi Téri Művelődési Központban, ahol az érd

Bellini kalóza november 6-án a Müpában Cikk

  Tíz esztendő – tíz opera: a korai romantika Mozartnál is rövidebb életű, ám nagy hatású itáliai mestere, Vincenzo Bellini (1801–1835) teljes zenés színpadi termése egyetlen évtized leforgása alatt, 1825 és 1835 között keletkezett. Leghíresebb művei a Norma, A puritánok és Az alvajáró, de a Nemzet

Jövőre sem lesz hiány világsztárokban – Íme a Müpa 2025-ös programja! Cikk

Riccardo Chailly és a Filharmonica della Scala Fotó: Nagy Attila, Müpa A magyar közönség kedvencei váltják egymást a színpadon a Müpa jubileumi, 2024/24-ös évadában: William Christie, Joyce DiDonato, JordiSavall, Riccardo Chailly és a legendás Bécsi Filharmonikusok mellett a jazz és a könnyűzene legjava – Maria Schneider, Danilo Pérez, John Patitucci, Brian Blade – é

„Ha ma élne, szupersztár lenne” Cikk

Lajtha László Mondja Liber Endre művészeti vezető, a szeptember 6-a és 8-a között, a világszínvonalú akusztikájú Lajtha Ház Kulturális Központban zajló Lajtha Fesztivál névadójáról.  Korának nemzetközi hírű zeneszerzője volt, itthon mégis szinte elfelejtettük őt, pedig életműve telis-tele van csúcsteljesítménye