Online sorozatot indít a Budapesti Filharmóniai Társaság Cikk

Hirdetés

Hogyan lehet „szórakoztató” a komolyzene? Vagy hívjuk inkább klasszikus zenének, hisz lehetne ez „komolytalan” is? Mi a KameraZene? Összefüggéstelen videók zenei összefüggésekről, avagy fájdalommentes zenefüggő-képző Mona Danival. KameraZene címmel egyedülálló online, komolyzenei sorozatot indít Mona Dániel műsorvezetésével a Budapesti Filharmóniai Társaság.

Akik ismerik Mona Dániel fiatal zenetörténészt, részt vettek már olyan koncerten, hangversenyen, ahol szórakoztató narrációi segítették a klasszikuszenei művek megértését, ők már tudják, hogy lehet másként is beszélni a magaskultúráról. Az 1853-ban Erkel Ferenc által útjára indított Budapesti Filharmóniai Társaság martonvásári kamarazenei sorozatának állandó műsorvezetője Mona Dániel. A könnyed hangvételű koncertek, az egyre bővülő közönség inspirálta a Társaság elnökségét, hogy ez a könnyed, szórakoztató, már-már stand-upos humor az online térben új irányt mutasson.

Az új online sorozat KameraZene néven indul útjára a Filharmóniai Társaság YouTube-csatornáján április 15-én, szerdán 19 órakor. A műsor heti rendszerességgel dolgoz fel zenei témákat, klasszikuszenei mémeket, de részesei lehetünk különleges interjúknak és animációs kisfilmeknek is. A sorozat vezérvonala Mona Dániel különleges személyisége, fiatalos, fanyar humora és a klasszikus zene megkérdőjelezhetetlen szeretete. Egyedi képi világ köszön vissza az epizódok vizuális megjelenésében, szórakoztató animációk kísérik a narrációt. Elrugaszkodott kreatív megoldásokat alkalmazott a műsor készítő csapata, az Ambient Pictures, azaz Tuza Norbert rendező/kreatív szakember és Szín Róbert operatőr-vágó, Manga István grafikus/vfx művészbarátjukkal és kollégájukkal kiegészülve.

„Hihetetlenül jó érzés, amikor valakit, aki mondjuk csak ajándékba kapta a koncertjegyet, vagy akit a szülei rángattak el egy hangversenyre vagy írattak be a zeneiskolába, pusztán szavakkal és megfelelően kiválasztott zenei részletekkel sikerül átcsábítani a zene iránt érdeklődők oldalára. Mert rengeteg kapcsolódási pont és jó sztori van ebben a világban, amelyekre csak fel kell hívni a közönség figyelmét. Ezekről mesélek majd a KameraZene epizódjaiban” – foglalta össze Mona Dániel a sorozattal való szándékait.

A Budapesti Filharmóniai Társaság hazánk első hivatásos szimfonikus zenekaraként jött létre 1853-ban. Már az első koncert – egész Európában először – egy öt alkalmas bérletsorozat első hangversenye volt. A Társaság tehát már 167 éve van jelen a magyar kultúrában, tagjai, zenészei a Magyar Állami Operaház zenekarának művészei. Az elmúlt években nagyzenekari formációban ritkán hallhatóak, de kisebb formációkban új minőséget hoztak kiváló zenészeik a kamarazene világába.

A kialakult veszélyhelyzetben a Társaság egy grandiózus vállalkozásba kezd. A Zenetudományi Intézet segítségével feldolgozzák teljes történetüket, begyűjtenek minden fellelhető dokumentumot, videóanyagot, zenei kritikát, archív fényképet, mely a 167 év történetéből fellelhető. Számos anekdota is része a történetüknek, melyeket a közeljövőben kisfilmek formájában elevenítenek meg. A legérdekesebb dokumentumokat, történeteket a Facebook-oldalukon teszik közzé. A későbbiekben a teljes archívumot publikussá teszik. A kutatás nem csak egy zenekar múltjának feldolgozása, hisz a Filharmóniai Társaság egyben a ma ismert szimfonikus zenekari élet alapját is jelenti.

„167 éves történetünk kötelez minket arra, hogy múltunkat a lehető legrészletesebb módon feldolgozzuk, de a lehetőségeket is fel kell kutatnunk, hogy a mai kor elvárásainak megfelelő tartalmakat, új formákat keressünk a klasszikus zene számára. Közönségünk már két éve élvezheti Mona Dániel különleges humorát a martonvásári koncerteken, reméljük, hogy most térbeli korlátozás nélkül a lehető legszélesebb közönség otthonába is tudunk vidám perceket csempészni klasszikuszenei témákkal” – nyilatkozta Tóth László, a Budapesti Filharmóniai Társaság elnöke.

Az epizódok április 15-től elérhetőek a BFTZ YouTube-csatornáján >>>

 

Budapesti Filharmóniai Társaság

Kapcsolódó

A Budapest Arénában végleg elbúcsúznak Az Őrült Nők Cikk

Az Őrült Nők Ketrece búcsúelőadás 10 év és majd ötszáz előadás után végleg elbúcsúzik a színpadtól az elmúlt évtizedben legendássá vált színházi produkció, Az Őrült Nők Ketrece, Alföldi Róbert rendezésében, a főszerepekben Stohl Andrással és Hevér Gáborral. A kultikus darabot október 4-én, a Budapest Arénában láthatjuk utoljára, s

A Momentán Társulat improvizációs színházi alkotóműhelye felvételt hirdet Cikk

Momentán Társulat Olyanok jelentkezését várják, akik szeretnének egy fiatal alkotóközösség tagjai lenni, szeretnének improvizációs színházi technikákat elsajátítani, és egy csapatban álmodnák és valósítanák meg különböző kreatív ötleteiket. A Momentán Műhely egyszerre közösség, tanulóhely és alkotótér. Olyan 18-26

Új sorozatokkal várja a zenerajongó ifjakat a Müpa Cikk

Új sorozatokkal várja a zenerajongó ifjakat a Müpa A Müpa családi és ifjúsági programjain a hangsúly mindig az élményen van. A február 8-án debütáló Hangvár sorozat első előadásán a gyerekek különböző zenei formációkkal ismerkedhetnek meg, míg az Európa ízei sorozatban legközelebb Itália fogásai kerülnek terítékre. A Müpa megnyitása óta fontos kü

Eredet - Kortárs kiállítás Mózes 5 könyve alapján Cikk

Eredet kiállítás A MODEM harmadik emeleti kiállítóterében rendezett Eredet című kiállítás a 21. századi ember nézőpontjából, kortárs magyar művészek segítségével értelmezi a Bibliából Mózes öt könyvét, azaz az emberiség őstörténetét, mely a zsidóság és kereszténység által meghatározott kultúrák értékrendjének alap