Viszlát tömött első sor, moshpit és crowdsurf? - megérkezett az amerikai ajánlás a (koncert)helyszínek újranyitásához Cikk
Hirdetés
Ahogy szép lassan célkeresztbe csúszik az koncertek és bulik újraindítása, úgy bukkannak fel sorra a kérdőjelek ennek kivitelezése kapcsán. Várhatóan országonként eltérő lesz ennek a pontos módja, de sanszos, hogy az amerikai Event Safety Allaince frissen publikált, közel 30 oldalas és több mint 200 szakértő bevonásával készített ajánláscsomagja jó kapaszkodó világ bármely részén várható metódusokra, úgyhogy bele is ástuk magunkat. Természetesen ez egyelőre csak egy ajánláscsomag, ráadásul az Észak-Amerikai piacra szabva, hogy mindebből mi valósul meg, és hogy Európában is hasonló játékszabályok lezsnek-e, az még a jövő zenéje.
Emellett a szerzők is leírják, hogy az ajánlások betartása önmagában még nem jelenti, hogy teljesen ki lesz zárva a fertőzésveszély, de jelentősen csökkenthető ennek esélye, ha a szervezők és helyszínek követik az útmutatót, aminek azért lássuk be, nem miden pontját lesz vagy lenne egyszerű betartani vagy épp megszokni. Maga az ajánló egyébként elsősorban a kisebb, helyi eseményekre fókuszál, lévén ezek engedélyezése várható legkorábban.
A közönség
Először is a szervezőknek javasolt gondolkodni és alkalmazni minden olyan megoldást, ami csökkenti a tömeges sorban állást, akár a belépésre várunk, akár a táska ellenőrzésre, akár az igen erősen javasolt testhőmérséklet ellenőrzésre, vagy a legalább ilyen karakánul ajánlott azonnali kézfertőtlenítésre. Ennek jegyében várhatóan jóval tágabb időablak lesz a kapunyitás és a programkezdés között (akár jegysorszám-szerinti ütemezést is el tudunk képzelni), úgyhogy ha van bármilyen frappáns, digitális vagy eszköz-ötletünk ehhez, most jó ötlet lesz bedobni a piacra.
Ha már bent vagyunk az áhított helyen, kezet is mostunk, akkor is igyekeznünk kell kerülni szoros tömeg kialakulását, ami lássuk be, nem lesz épp egyszerű, de várhatóan itt jönnek majd képbe az olyan intézkedések, mint a csökkentett nézőszám, illetőleg a tanulmány egyértelműen tiltás alá helyezi a moshpitet, a crowdsurfinget és a tömött első sorokat. Ehhez javasolják például rácsozat felfestését, speciális kordonokat, szabadtéren zászlós jelöléseket, … meglátjuk melyik és hogyan válik majd be.
A zenekar
Papírforma szerint a színpadon is az érvényes mint az egész placcon – ennek kapcsán külön kiemelésre kerültek a könnyűzenei koncertek – azaz lehetőség szerint tartani kell a két méter körüli távot a zenekar / előadók tagjainak is egymástól és persze a közönségtől, úgyhogy várhatóan a pacsiknak, a kordonénekléseknek és a stagedive-nak is búcsút inthetünk, de lehet, hogy egy darabig a pengetőket és dobverőket sem fogunk zsákmányolni kedvencünktől.
A személyzet
Az eseményen dolgozóknak, amennyire ez lehetséges, szintén tartaniuk kell a másfél-két méteres távolságot egymástól és persze a közönségtől, és óránként kezet kell mosniuk, ha pedig a jegyet kezelik, vagy étel-italt vagy épp ruhatári bilétát adnak ki, akkor pedig viseljenek kesztyűt és lehetőleg maszkot is, pláne ha nem oldható meg a kijelölt távolság megtartása. Emellett pedig a vendégekhez hasonlóan, nekik is barátkozniuk kell a lázméréssel a belépésnél.
A helyszín
Ez sem kis feladat lesz, hiszen gyakorlatilag mindent rendszeresen tisztítani és fertőtleníteni kell, amihez hozzáérhet akár a személyzet, akár a vendégek. Emellett a tanulmány nagyon erősen javasolja, hogy a helyszíneken, állítsanak fel több helyen is, - de legalábbis a bajáratoknál mindenképpen - fertőtlenítő állomásokat, ahol valamennyi a helyszínen tartózkodó rendszeresen tud kezet mosni/fertőtleníteni.
A kommunikáció
Az ajánlás kitér arra is, hogy mindezt hogyan tálaljuk a látogatók irányába, így például kiemelt fontosságot ad annak, hogy a szervezők tudatosítsák, hogy nem mindez a közönség érdekében történik, s nem unaloműzésből kerülnek bevezetésre, illetőleg az sem mellékes, hogy az új házirendek tényleg minden érintetthez eljussanak, és ebben például a résztvevők, fellépők is segítsenek, és ne mondjuk a bejáratnál kelljen ezzel szembesülni.
Természetesen még rengeteg további útmutatót lelhetünk a kiadványban, akár rendezvénylátogatóként, akár szervezőként, akár a helyszínt üzemeltetőként vagyunk érintettek a témában, úgyhogy érdemes bogarászni a dokumentumot, és egyben hangolódni a jövő rendezvényeire, azon pedig valószínűleg szintén érdemes lesz merengeni, hogy a belépők árazásában mindez hogyan és mennyrie jelenik majd meg, vagy várható-e ehhez valamiféle támogatási modell.
A teljes Event Safety Allaince ajánlás >>>
Fotó: Impericon Festival
-fv-
Kapcsolódó
3+ órás show-val készül a Guns N’ Roses Budapestre Cikk
A Guns N’ Roses a történelem egyik legmeghatározóbb rockzenekara, akik nemcsak előkelő helyet tudhatnak maguknak számos „leg” listán, de dalaikat több generáció fújja a mai napig, egy Guns N’ Roses koncert mindig kiemelt eseménynek számít. Legutóbbi budapesti koncertjükre egy nap alatt elkelt az ö
Jamaicából, az Egyesült Királyságból, Lengyelországból és Ausztriából érkeznek fellépők a Reggae Camp-re Cikk
Idén 22. alkalommal rendezik meg az LB27 Reggae Campet. Július 22. és 26. között Lakiteleken öt napig jamaicai hangulat várja a fesztiválozókat. A hazai reggae és ska zenekarok mellett Angliából a 40 éve pályán lévő MC legenda, Macka B, míg Jamaicából két jelenkori reggae sztár, Natty King és Mica
Félmilliónál is több látogatót vár 2025-ben a Nagyon Balaton Cikk
A MOL Nagyon Balaton 2025-ben is a régió legnívósabb eseményeinek védjegye, amelyek várhatóan félmilliónál is több turistát vonzanak a tó köré. Az alapítók fontos feladatuknak tekintik, hogy a hazai és a külföldi látogatók a sokszínű kínálat ismeretében látogassanak el a Balatonhoz.
Közel 20 hely
32 nemzetközi és 42 hazai csapattal várja a rajtot a Rockmaraton 2025 Cikk
A 2025 július 2-5 között tartandó fesztiválon három színpadon, minden nap kora délutántól éjszakáig tartó koncertekkel, kiemelkedő nemzetközi zenekarokkal és a magyar szcéna ikonikus nagy csapataival, valamint a fiatalabb korosztályt képviselő mainsteam és underground bandákkal, a zenei palettát a