120 millió forint feletti összleütési érték a világ második Zsolnay-aukcióján Cikk

Hirdetés

A tavalyi átütő siker után a Virág Judit Galéria ismét megrendezte a világon egyedülállónak számító Zsolnay-aukcióját a Budapest Kongresszusi Központban.  A 70 tételből álló, 68 millió forintot meghaladó összkikiáltási árról induló árverésen végül 120 millió forint feletti összleütési érték született.

A Virág Judit Galériának fontos szerepe van abban, hogy a nemzetközi rangú Zsolnay-kollekciók többsége ma már Magyarországon található, s így az utóbbi években Budapest lett a nemzetközi Zsolnay-kereskedelem fővárosa. A világ második Zsolnay-aukcióján a résztvevők a Nagyváradról származó, 2015-ben elhunyt Friedländer Ádám magángyűjteményének tételeire, valamint az 1956-ban Amerikába menekült, anonimitását kérő New York-i műgyűjtő kerámiáira licitálhattak. Az egymást jól kiegészítő gyűjteményben legalább 25 nemzetközi rangú szecessziós Zsolnay-remekmű szerepelt, ami a gyűjtők és a kereskedők kiemelt figyelmét eredményezte.

Már az aukciót megelőzően hatalmas várakozás övezett egy 1899-es, pipacsokkal díszített vázát, ami végül a becsült érték felett, 11 millió forintért kelt el. A Hold című női fejszobor az árverés legmagasabb kikiáltási áráról, 8 millió forintról indulva végül szintén 11 millió forintért kelt el.

Az aukción szereplő remekművek jelentős része a Zsolnay-gyár által a 19. század végétől alkalmazott, akkoriban világszenzációnak számító eozines díszítési technológiájával készült. Ezek közül is kiemelkedett egy 1902-es, zsákmányra lecsapó sas képével díszített virágtartó edény, ami 3 millió forintos kikiáltási árról indulva végül 8 millió forintért talált gazdára. Egy 1911-ben készült, Mack Lajos által formatervezett váza szintén 8 millió forintért kelt el. Az erős tüzű, pâte festésű motívumokkal díszített tárgy ritka kincsnek számít a Zsolnay-kerámiák között. Szintén Mack Lajos tervezte azt az 1900-ban készült, még ma is működő lámpát, ami a kikiáltási ár duplájáért, 2,6 millió forintért kelt el. Egy 1909-es, papagáj alakkal mintázott váza pedig 1,6 millió forintos kikiáltási árról indulva, hosszas licitálás után végül 3,4 millió forintért kelt el.

Egy díszmadarak panorámaképével díszített váza ára 2 millió forintról indulva egészen 6,5 millió forintig emelkedett. 1 millió forint feletti kikiálltási árról indult egy Bacchus-alakkal díszített gyümölcstál, amelyért végül 2,8 millió forintot fizettek. Egy 1902-ből származó, naspolyaágon ülő paradicsommadaras, panorámaképes virágtartó edény 2 és fél millió forintról indulva végül 5,5 millió forintért kelt el. Egy 600 ezer forintos kikiáltási árról induló Faunos gömbvázáért komoly telefonos és terembeli licitharc bontakozott ki. A kísérleti darabként számon tartott Zsolnay-kerámiáért végül 2,2 millió forintnál koppant a kalapács.

A világ második Zsolnay-aukcióján a kerámia különlegességek összleütési értéke 120 millió forint feletti lett.

- Zsolnay -

Kapcsolódó

Novák Péter és Hrutka Róbert kedvenc lemezéről beszél az évindító Lemezjátszó eseményeken Cikk

Két, máig létező, a könnyűzenére hatalmas hatást gyakorló zenekar kerül terítékre a Lemezjátszó programsorozat éveleji estjein.  A Rolling Stones Beggarst Banquet és a U2 War című korongjáról Novák Péter, illetve Hrutka Róbert értekezik majd Horváth Gergellyel Budapesten, a B32 Galéria és Kultúrté

Szombaton Ady-koncert a Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Balatonnal és a Cabaret Medrano-val Cikk

Ahogy Petőfiről is szokták mondani, ha ma élne, valószínűleg rockzenész lenne. Ady Endre halálának 100. évfordulója alkalmából 2019. január 26-án a Petőfi Irodalmi Múzeumban rendezett esten a Kamondy Imre vezette Cabaret Medrano együttes és a Víg Mihály nevével fémjelzett Balaton zenekar öltözteti

Szombaton Hamvas Béla nap a Műcsarnokban Cikk

Ötven éve, 1968-ban hunyt el Hamvas Béla esszéíró, filozófus, a magyar kultúra egyedülálló alakja. A Rejtett történetek kiállításhoz kapcsolódva a Műcsarnok egész napos eseménysorozattal idézi meg Hamvas Béla szellemi örökségét. Nem tudományos előadás-sorozatot kínálunk, hanem mozgalmas, sokszínű

Barokk paloták, barokk sorsok, ... - Tárlatvezetés összművészeti projektben Cikk

A Budapesti Történeti Múzeummal közös programunkban egyidejű koncertre, táncelőadásra és tudományos tárlatvezetésre készülünk. Történelmi performanszunkban megidézzük a barokk Pest-Budát, a korabeli paloták és uralkodók sorsát, a politikát is alakító szerelmeket. Középpontban a – XIX. század máso