56-graffiti - programsorozat 1956 hőseinek emlékére Bartók 1. Galéria, Budapest
Hirdetés
A most aktív negyvenes korosztály ugyan nem élt 56-ban, de még hallottak róla a szüleiktől. Ám kamaszodó 14-18 éves gyerekeink nehezen tudnak kapcsolódni ehhez az ünnephez. Sokuknak már a nagyszülei sem élnek, így nincs aki ebben a rendkívül fogékony korban, érzelmekkel átitatva tudná átadni a megélt forradalom emlékét. Ezt a kapcsolatot szeretnénk megteremteni a „56-graffiti” hívószóval, így egy olyan gondolatkörre fűzzük fel a programjainkat, amely a kamaszokhoz közel áll, és ami mentén nemcsak kapcsolat teremtődik a szüleik és nagyszüleik korosztályával, de a figyelmüket megragadó tartalommal tudják megtölteni a forradalom emlékét.
-
Festmények, installációk, alkotói pályázat
A magyarországi művészeti középiskolákban alkotói pályázatot hirdetünk 56-graffiti címmel. A pályázatban nemcsak a gyerekek, hanem az iskolák is versenyeznek – ösztönözve ezzel, hogy a vezető tanárok segítsék a gyerekeket, s így velük együtt a szokásos formaünnepségen túl is elmélyedjenek a témában. Feladatuk lesz olyan graffitis művek készítése, amelyeket a pályázati kiírásban megadott, általunk korábban kiválogatott archív fotók inspiráltnak. (Ezen képek egyébként Cseh Gergő Bendegúz történész-levéltáros szakmai iránymutatása mellett olyan szempontok alapján kigyűjtött fotók lesznek, amelyek részben ismert, részben pedig elfeledett, illetve a ma élő emberek számára sosem tudott mozzanatait ragadták meg a forradalomnak.) A kiállításon az eredeti kép és abból született alkotás is bemutatásra kerül, így egyszerre, egymás mellett lesz megtekinthető és összevethető a múlt és az abból táplálkozó kortárs művészet. A legkiválóbb alkotások és az őket létrehozó diákokat delegáló intézmények elismerésben részesülnek, amelyet tanúsító okleveleket a melléjük járó tárgydíjakkal (festőeszközök, illetve egyéb művészeti kellékek) a megnyitó beszédet követően ünnepélyes keretek között osztunk ki. Mind a pályázat kiírásakor, mind a lezáráskor/eredményhirdetéskor szükséges célzott és hatékony marketingtevékenység kifejtése annak érdekében, hogy az érintettek körét maradéktalanul elérhessük. A kiállítóterem galériáján pedig Véghseő Klára festőművész 1956-os tárgyú festményeinek tárlata lesz látogatható a programsorozat részeként. Az ő részvételét a programsorozatban munkáinak magas színvonala mellett az indokolja, hogy művészetével, s ezen belül is kifejezetten az 56-os sorozatával pont azt az ars poeticat képviseli, amelyet magunk is megfogalmaztunk a gondolati háttérről szóló leírásban: legyen kapcsolat, legyen párbeszéd a különböző generációk, jelen esetben az 56-ot saját vagy családi tapasztalatból átélt és az arról már csak történelmi eseményként hallók között. A festőnő 56-os tárgyú művei mind a közös emlékezet egy-egy pillanatát ábrázolják szinte már-már fotószerűen, életszagúan, mentesen minden, a kamaszokat és a fiatal felnőtteket is talán elidegenítő pátosztól. Alkotásai egészítik ki a még a pályájuk elején álló iskolások munkáit, mintegy meghúzva az ’56 köré rajzolt művészi gondolatkör utolsó ívét.
-
„Szabadulós játék”
Szintén a fiatalokat szeretnénk megszólítani a közkedvelt „szabadulós játék” egy alkalomhoz illő darabjával, ahol egy korhűen berendezett „kihallgató szobából” kell leleményes logikával kimenekülni. Ennek kerettörténetét egy ÁVO-s kihallgatás adná, amelyben a részére a játékkezdetekor megadott információk alapján kell eldöntenie a gyanúsított szerepben lévő játékosnak, hogy aláírja-e a nevében már írógéppel lejegyzett, őt bizonyosan legalább életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélő, de esetlegesen akár halálbüntetésről szóló bírói döntéshez juttató, vele szemben súlyos vádakat, koholt bizonyítékokkal alátámasztott beismerő vallomást, vagy kihasználva a kihallgató tiszt pár perces távollétét, szökést kísérel meg. Amennyiben utóbbit választja, akkor a korhűen (bérelt, kölcsönzött, illetve esetlegesen megvásárolt darabokból álló) berendezett kihallgató szoba bútoraiban, illetve egyéb eszközein elrejtett feladványok helyes megfejtései révén találhatja meg és nyithatja ki a szabadulását jelentő ajtót. Ezen szabadulós játék élményével szeretnénk még jobban érzékennyé tenni a fiatalokat az 56-os eseményeket megelőző és azokat követő időszakra, hogy az akkor élők bőrébe bújva az ismeretek befogadására még fogékonyabbak és azok tartós emlékként való elmélyítésére még inkább képesek legyenek.
-
Irodalmi műsor
Meghívásos szövegpályázatot is hirdetünk „56 szó ’56-ról” címen, amire 56 szóból álló pályázati műveket várunk, ’56-ról. A meghívott kortárs szépírók (előzetesen már egyeztetve: Petőcz András, Vass Tibor, Lackfi János és mások), és a nyílt pályázat legjobb munkái egy felolvasóest keretein belül, hivatásos színészek előadásában kerülnek a közönség elé. Ezen részprogramra különösen sok érdeklődőt várunk, s mind előtte, mind utána nagy sajtóvisszhangra tartunk számot, nagyrészt a meghívott kortárs szépírók ismertségére és önmarketing terén megmutatkozó, hatékony aktivitásukra, illetve a pályázaton résztvevők várhatóan magas számára alapozva ezen elvárásunkat. Mindezek mellett természetesen szükséges önálló marketingtevékenységet is folytatni, azaz a programsorozat ezen részét külön is hirdetni, népszerűsíteni. A felolvasóestet követően pedig a galéria kávézója nyújtotta lehetőségeket is kihasználva, először moderált, majd kötetlen beszélgetéshez biztosítanánk teret a szereplők és a vendégek között. A köztük lévő még aktívabb kapcsolat és a közös élmény felidézhetőségének elősegítésére kiadvány is készül a munkákból, amelyet a látogatók – akár dedikáltatás után - magukkal vihetnek, így azokat újra és újra elolvashatják, az esetlegesen időközben elfelejtett sorokat, neveket, elérhetőségeket visszakereshetik.
-
Videóinstalláció
A rendezvénysorozat nyitónapján bemutatásra kerül Barbai Béla rendező Gulyás János operatőrrel közösen készített „Pjátygyeszjáty 6” című animációs filmje, mely a kiállítás ideje alatt videoinstallációként is megjelenik. Ezen alkotás a filmművészet nyelvén mutatja be azt, amit a többi részprogram a festészet, rajz, fotózás révén tesz meg, azaz 1956-ról való pátoszmentes, bármely kor eszközével könnyen megvalósítható megemlékezését, ünneplését jelenti. A Barbai Béla által filmversként aposztrofált, egyszerű, de mégis hatásos, alig öt perces kisfilm a hozzáillő zenei kísérettel minden korosztály számára sűrítve, de nem emészthetetlenül töményen, szimbolizálja a forradalmat. Inspirációként szolgálva ezzel művészeknek, s megemlékezésnek keretet adva mindenkinek.
További információ: www.56graffiti.hu
A programot az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára létrehozott Emlékbizottság támogatja.
Sajtóanyag: Bartók 1. Galéria
Kapcsolat
-
Esemény ideje:
Kezdete:2017 Mar 01 10:00Vége:2017 Mar 08 20:00
Budapest ,
Bartók Béla út 1 ,
1114 ,
Kapcsolódó
[ELMARAD] FALU Fesztivál 2021 Esemény
Nagyon sokan kérdeztétek, hogy ebben az évben megnyitjuk-e a fesztivál kapuit! Az utolsó pillanatig mérlegeltük, hogy a lehető legjobb és legfelelősségteljesebb döntést hozzuk meg.A rendelkezésünkre álló információkat, szabályokat figyelembe véve, sajnálattal kell most bejelentenünk, hogy a F.A.L.