A modernkori Görögország születése előtt tiszteleg a Nemzeti Múzeum Cikk
Hirdetés
2021. március 25-én ünnepeljük a görög szabadságharc kitörésének kétszázadik évfordulóját, amely egyben a modernkori Görögország megszületésének is ünnepe.
1821. március 25-én lázadás robbant ki a Peloponnészoszon, ami általános oszmánellenes felkeléssé szélesedett. Ekkor hangzott fel először: „Szabadság vagy halál!” ‒ a függetlenség jelmondata. A görög nép kilenc küzdelmes évig tartó, sikeres harcot vívott, hogy az ország a 400‒450 éves oszmán megszállás után végre elnyerje szabadságát.
Az 1830-ig tartó függetlenségi háború során az elszánt görögöknek több mint százezer embert sikerült mozgósítani, szemben a majd félmilliós oszmán‒albán hadsereggel. A kitartás és a szabadságvágy Európa-szerte kiváltotta a görögök iránti rokonszenvet, pénzadományokat gyűjtöttek a görög nép számára, Byrontól Shelley-ig számos önkéntes harcolt az eszméért, világgá kürtölve a görög nép hősies elszántságát.
A felszabadító harcok során brit, francia és orosz segítséggel 1830-ban Görögország elnyerte függetlenségét, amely akkor még csak a Peloponnészosz, a Kikládok és a görög szárazföld egy részét jelentette.
A bicentenárium alkalmából a Görög Intézet szimbolikus gesztussal tiszteleg a szabadságharc hősei és az újkori görög történelem legnagyobb ünnepe előtt.
Március 25-én este, a magyar márciusi forradalomban fontos szerepet játszó épületet, a Magyar Nemzeti Múzeumot látványos díszkivilágítással a görög lobogó kék-fehér színeibe öltöztetjük, hogy egy este erejéig néma méltósággal adózhassunk a görög s egyben a magyar szabadságeszmény hősei és eseményei előtt.
Ezen a napon az egész világ „göröggé válik”, hogy megemlékezzen Görögország kétszázadik évfordulójáról. Világszerte ikonikus épületek, hidak, természeti jelenségek öltik magukra a kék- fehér színt. Az ünnepléshez csatlakozik a San Francisco-i városháza, a Santa Monica-móló óriáskereke, az ikonikus bostoni Zakim-híd, a Piscataqua folyó hídja, amely New Hampshire és Maine államokat köti össze.
A kanadai Torontóban található CN torony, a világ harmadik legmagasabb tornya is kék-fehéren világít március 24-én és 25-én és a természet egyik csodája a Niagara-vízesés is.
A görög zászlót tűzik ki fényekkel szimbolikusan a Sydney-i Operaházra és Dél-Afrikában, Johannesburgban az ünnep részeként az eddigi legnagyobb (1500 négyzetméter) görög zászlót lobogtatják.
A budapesti kezdeményezésnek lesz része a Görög Intézet és Magyar Nemzeti Múzeum. Az eseményt az Országgyűlés Görög Szószólói Irodája támogatja.
Magyar Nemzeti Múzeum
Kapcsolódó
„megint ELÉG” - utazókiállítás a Radnóti Színház szervezésében Cikk
Túlfogyasztás, lakhatási válság, akadálymentesség, az erdő védelme – többek között ezekre az aktuális problémákra reflektál a Radnóti Színház és Csoszó Gabriella fotóművész utazókiállítása, a megint Elég, amely április 3-án, csütörtökön nyílik a CEU Nyitott Galériájában.
A Radnóti Színház és Csos
Új arcokkal és egyedülálló műsorokkal vág neki az évadnak a Park FM Cikk
Tavaly augusztusban indult útjára a Park FM, a Budapest Park online rádiója, amelynek célja, hogy olyan előadóknak biztosítson platformot, akikkel más hazai rádiókban kevésbé vagy egyáltalán nem találkozhatunk. Továbbra is a zenei tartalmak lesznek fókuszban, ezekre azonban mostantól különleges, s
Peter Lindbergh legendás képeivel indul a 9. Budapest Fotófesztivál Cikk
A Budapest Fotófesztivál kilencedik évében egy országos premierrel indítja programsorozatát. a Fotófesztivál és a Műcsarnok szakmai együttműködésében megvalósuló tárlaton Magyarországon első alkalommal láthatók a legendás német divatfotográfus Peter Lindbergh (1944-2019) ikonikus alkotásai.
A fot
Új összművészeti kulturális központ született a Margit-negyedben: a DUGATTYÚS Cikk
Új kulturális és közösségi tér jött létre Budapest egyik legizgalmasabb városrészében. A DUGATTYÚS a Margit-negyed legújabb művészeti központja, összművészeti térként egyesíti a kortárs képzőművészet - a fotóművészet, a szobrászat, a festészet -, a zene és a színház világát. Áprilisig Generál Kris