Budapesti Tavaszi Fesztivál 2019: tánc és mozgás Cikk
Hirdetés
Az április 5-én kezdődő 39. Budapesti Tavaszi Fesztivál a balett, a kortárs tánc, az újcirkusz és a néptánc szerelmeseinek is szenzációs élményeket ígér. Húsvét hétfőjén Prokofjev klasszikus balettmeséjével, a Hamupipőkével érkezik a Mariinszkij Színház Balettegyüttese, Tevje, a tejesember történetét meséli el a Ballett Theatre Basel, legújabb darabját mutatja be Goda Gábor és Góbi Rita, fantasztikus látványvilágú előadással érkezik a Koreai Nemzeti Táncszínház, Emanuel Gat és Yoann Bourgeois, valamint újra Budapestre látogat a vertikális tánc amerikai úttörője, azaz a BANDALOOP társulata is.
Az orosz balett nem csupán a táncrajongók körében fogalom: az idén 236. évadánál tartó Mariinszkij Balettegyüttes – korábban Kirov Balett – a legkiválóbb társulatok egyike, olyan ikonikus formáció, amelynek története a 18. századtól elválaszthatatlanul összefonódott az európai táncművészet történetével, a 19–20. század fordulójától kezdve a műfaj legnagyobb sztárjai érkeztek a társulatból, köztük Rudolf Nurejev és Mihail Barisnyikov. A szentpétervári társulat idén tavasszal egy lenyűgöző balettmesével érkezik az Erkel Színházba: Prokofjev Hamupipőkéjét az orosz-amerikai koreográfus, Alekszej Ratmanszkij gondolta újra 2002-ben. Az egyszerre klasszikus és merészen kísérletező produkció azóta is a Mariinszkij egyik legsikeresebb és folyamatosan repertoáron tartott balettelőadása, amelynek varázsáról a magyar közönség is meggyőződhet a fesztivál zárónapján. Ráadásul a társulatot kísérő Mariinszkij Zenekart napjaink egyik legkiválóbb karmestere, Valerij Gergijev dirigálja majd.
Klasszikussal érkezik a Ballett Theatre Basel is: Tevje, a tejesember történetét a híres musical, a Hegedűs a háztetőn révén ismerte meg a világ. A 2015-ben bemutatott balettprodukcióért a szakma és a közönség is rajong – a táncelőadás Sólem Aléchem könyvének motívumaira épül, amelyhez tökéletes aláfestést nyújt az autentikus klezmert játszó svájci Kolsimcha együttes. A darab koreográfusa, a brit Richard Wherlock 2001 óta vezeti a Bázeli Balettegyüttest, korábban igazgatta a Luzerni Színház Balettegyüttesét és művészeti vezetőként a Komische Oper Berlin balettkarát. „A koreografálás szerelem és szenvedély. Nem tudom elképzelni az életemet tánc nélkül” – nyilatkozta.
A nemrég megnyitott új Nemzeti Táncszínházban mutatja be legújabb darabját Goda Gábor és az Artus. A Szél kapuja című produkció mozgásvilágát az ősi kínai harcművészetek és az ezekből építkező természetes gesztusok ötvözete adja. „A Tai Chi Chuan számunkra nemcsak harcművészet, hanem a természettel tökéletes összhangban lévő, eleve adott mozdulatokból született mozgásrendszer és kompozíció, ami többek közt abban segít, hogy megérezzük, hogyan tudunk emberként harmóniában élni a környezetünkkel” – mesélte a koreográfus a BTF Magazinnak. A természethez nyúlt inspirációért a Koreai Nemzeti Táncszínház Scent of Ink (A tinta illata) című darabja is, amely a négy évszakot reprezentáló növények – a szilvavirág (tavasz), az orchidea (nyár), a krizantém (ősz) és a bambusz (tél) – szimbolikája köré épül.
A MU Színház mutatja be Góbi Rita új, Freestyle című darabját, ahol a nézők két szereplő, két test versengését követhetik nyomon. Ahogy a fiatal, de a nemzetközi színtéren is aktív alkotó korábbi munkáiban, itt is fellelhető a rá jellemző bátor kísérletezés és a precízen kidolgozott koreográfia, a minimalizmus, a redukcióra való törekvés és az önfeledt játékosság.
A marokkói–izraeli gyökerekkel rendelkező francia táncművész-koreográfus, Emanuel Gat nem először jár Budapesten, a magyar közönség többször is találkozhatott már vele a Trafó színpadán. Mozgalmas és látványos előadásaiban mindig kiemelten fontos szerepet kap a zene, amely ezáltal a háttérből kilépve a darab szerves alkotórészévé válik. Nincs ez másként a SUNNY című műben sem: az Amszterdamban élő francia DJ-producer, Awir Leon Marvin Gaye azonos című slágerét feldolgozva, a nézők szeme előtt hozza létre az élő „alapot”. Erre épül a hosszú csendekkel, bravúros jelmezekkel operáló előadás, amelyben – a Le Figaro tánckritikusát idézve – „túlcsordul a fiatalosság, az életöröm és a derű”.
Szintén a Trafóba érkezik a francia újcirkusz egyik legjelentősebb alkotója, a karizmatikus akrobata-előadó Yoann Bourgeois legújabb kreációja: a Minuit (Éjféltájt) a test mozgás közbeni pillanatnyi súlytalanságát igyekszik megragadni. Az élet metaforájaként is értelmezhető előadás – amelynek kifinomult és érzékeny világához tökéletesen illeszkedik Laure Brisa hárfaművész reflektív élőzenéje – a Le Monde kritikusa szerint „egyszerre hipnotikus és örökmozgó, ahol a szépség mindig kockázat és veszély is egyben”.
A vertikális tánc úttörői, azaz az amerikai BANDALOOP társulata 2017 őszén, a CAFe Kortárs Művészeti Fesztiválon már meghódította a magyar közönség szívét. Akkor egy Kálvin téri irodaház üvegfalán mutatták meg, hogy miért csodálja őket a világ, 2019-ben pedig visszatérnek Budapestre. Ezúttal a Müpa falain perdülnek majd táncra, és legújabb, Strings című előadásukat hozzák magukkal. A produkciót a Londonban élő zeneszerzővel és DJ-vel, Gabriel Prokofievvel – a legendás orosz komponista-zongoraművész, Szergej Prokofjev unokájával – hozták létre, és az előadás egyik főszereplője maga a kötél, amely nemcsak a szó fizikai, hanem metaforikus értelmében is a kapcsolatok, az összetartozás, a szakítás, a megfékezés és a felszabadítás megjelenítője. A sok szempontból formabontó előadásokat megálmodó csapat ez alkalommal a Müpa épületének falain, illetve a Fesztivál Színházban nyűgözi majd le a közönséget, a társulathoz ráadásul a magyar vonósnégyes, az Accord Quartet is csatlakozik.
Április első hétvégéjén már 38. alkalommal nyitja meg kapuit a hazai folklórszcéna egyik legjobban várt, legreprezentatívabb eseménye, az Országos Táncháztalálkozó és Kirakodóvásár, ahol a nagyszabású közösségi élmény mellett kézműves foglalkozások, játéktanítás, fotókiállítások, könyv- és CD-bemutatók, valamint filmvetítések gazdagítják a programot. A Papp László Budapest Sportaréna küzdőterén egymást váltják majd a néptáncegyüttesek, zeneiskolások és hagyományőrző népművészek, így nyújtva a lehető legbőségesebb áttekintést a Kárpát-medence és a moldvai magyarság, valamint a hazai nemzetiségek népi kultúrájából.
Budapesti Tavaszi Fesztivál 2019 részletes program >>>
Budapesti Tavaszi Fesztivál
Kapcsolódó
A Momentán Társulat improvizációs színházi alkotóműhelye felvételt hirdet Cikk
Olyanok jelentkezését várják, akik szeretnének egy fiatal alkotóközösség tagjai lenni, szeretnének improvizációs színházi technikákat elsajátítani, és egy csapatban álmodnák és valósítanák meg különböző kreatív ötleteiket.
A Momentán Műhely egyszerre közösség, tanulóhely és alkotótér. Olyan 18-26
Új sorozatokkal várja a zenerajongó ifjakat a Müpa Cikk
A Müpa családi és ifjúsági programjain a hangsúly mindig az élményen van. A február 8-án debütáló Hangvár sorozat első előadásán a gyerekek különböző zenei formációkkal ismerkedhetnek meg, míg az Európa ízei sorozatban legközelebb Itália fogásai kerülnek terítékre.
A Müpa megnyitása óta fontos kü
Eredet - Kortárs kiállítás Mózes 5 könyve alapján Cikk
A MODEM harmadik emeleti kiállítóterében rendezett Eredet című kiállítás a 21. századi ember nézőpontjából, kortárs magyar művészek segítségével értelmezi a Bibliából Mózes öt könyvét, azaz az emberiség őstörténetét, mely a zsidóság és kereszténység által meghatározott kultúrák értékrendjének alap
Ötödik alkalommal készül Rendezvény ReStart konferenciára az MTPA Cikk
Május 20-án ismét az Akvárium Klub ad otthont annak a rendezvényszektort tömörítő szakmai eseménynek, amit a Magyar Turisztikai Program Alapítvány hívott életre még 2021-ben, és idén már az ötödik kiadását rendezik meg. Az ingyenes Rendezvény ReStart konferencia célja, hogy közös platformot teremt