Design Hét Budapest 2019 Esemény

Hirdetés

2019. október 4-én kezdődik a Design Hét Budapest rendezvénysorozat, amely tizenhatodik alkalommal várja az érdeklődő közönséget, és a vidéki társrendezvényekkel együtt összesen több mint 250 programot kínál. Az ünnepélyes megnyitón kerül sor – immár hagyományosan – az idén negyvenéves Magyar Formatervezési Díj és a Design Management Díj átadására. A Design Hét Budapest díszvendégei a balti országok: az Észt Köztársaság, a Lett Köztársaság és a Litván Köztársaság. A fesztivál fő célja a szemléletformáláson túl a tervezők és a vállalkozások közötti együttműködések ösztönzése és ezáltal a hazai design-ökoszisztéma gazdasági szerepének erősítése.

A Magyar Formatervezési Tanács 2004-ben hívta életre a Design Hét Budapestet, mely azóta Magyarország legjelentősebb, kihagyhatatlan designünnepévé vált. Az évek során a rendezvénysorozat tudatos építkezéssel folyamatosan fejlődött, ennek eredményeként több éve már vidéki városok is csatlakoznak a fővárosi fesztiválhoz. Idén Debrecenben, Egerben, Győrben, Pécsett, Sopronban és Veszprémben is tartalmas programokat kínálnak az érdeklődőknek. A Design Hét Budapest október 4-től 13-ig tart, a kiállítóterek és partnerüzletek azonban akár egy hónapon keresztül is várják a nagyközönséget.

A Design Hét Budapest a hagyományoknak megfelelően a Magyar Formatervezési Díj és a Design Management Díj ünnepélyes átadásával kezdődik. Előbbi − mely idén negyvenéves − a hazai design kiemelkedő, innovatív eredményeire hívja fel a figyelmet. A termék, terv, vizuális kommunikáció és diákmunka kategóriában díjazott tervezők pályamunkái nemzetközi szinten is figyelemre méltóak és magas designértéket képviselnek. A Magyar Formatervezési Tanács által alapított Design Management Díj olyan szervezetek elismerése, melyek stratégiájuk megalkotásában, operatív működésükben, termékeik, szolgáltatásaik kialakítása során a designmenedzsment eszközrendszerét alkalmazva folyamatos innovációra és kiemelkedő minőségre törekednek, szem előtt tartva a társadalmi felelősségvállalás és a fenntarthatóság szempontjait is.

 

Design Hét Budapest 2019 részletes program >>>

 

Design Hét Budapest

Kapcsolat

  • Design Hét Budapest 2019 időpont:
    Kezdete:
    2019 Oct 04 10:00
    Vége:
    2019 Oct 13 22:00
    Cím:
    Budapest ,
    Győr ,
    Pécs ,
    Debrecen ,
    Sopron ,
    Veszprém ,
    Eger ,

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium által finanszírozott elismerés egyik fő célja, hogy láthatóvá tegye azt az erős gazdasági potenciált, amit a kreatívipar nyújtani képes. Az idén negyvenéves díj az innováció iránytűje a magyar kreatíviparban, nemcsak az alkotók, hanem a felhasználók számára is. A rangos zsűri által kiválasztott 31 produktumban közös, hogy valós problémák megoldásaként, komplex tervezési folyamat során születtek, magas hozzáadott értékkel.

Bachmann Bálint DLA, a bírálóbizottság elnöke: „A design a gazdasági és társadalmi változások mértékadó mutatója. A Magyar Formatervezési Díj az alapítása óta elmúlt négy évtizedben hitelesen bizonyította ezt. A világban végbemenő folyamatokat látványosan mutatják meg a designkutatás aktuális felvetései, a kortárs formakultúra és a vizuális kommunikáció újabb és újabb eszközei.”


Az idén negyvenéves Magyar Formatervezési Díj díjazottjai és különdíjasai 2019-ben

A kiemelkedő mezőny okán termék kategóriában a bírálóbizottság két díj mellett egy díjat megosztva ítélt oda. A bizottság minden tagja elismeréssel nyilatkozott a Plydesign bútorkollekciójának legújabb darabjáról, a Frigate székcsaládról. A piacképes magyar fejlesztés a „3D-furnér” beemelésével a formaalkotás szabadságát és az ergonómiai követelményeknek való tökéletes megfelelést szavatolja. Szintén a termék kategória díjazottja a Teqball SMART elnevezésű innovatív sporteszköz, a Teqball ONE asztal összecsukható változata, amelyen egy új futballalapú sportot lehet egyénileg vagy csapatban játszani. Emellett négy másik sport (teqtennis, teqpong, quatch, teqvolley) is űzhető ezen a magas minőségű és tartós sporteszközön.

A termék kategória megosztott díjazottjai a Sütő Erika által tervezett Minerva kollekció, valamint a Valicsek testvérpár, Éva és Ildikó által megalkotott Geometrikus tapéták az NLXL számára. A Minerva porcelán étkészlet több szempontból is kiemelkedő: modern kollekció, számos funkcionális újítással, ugyanakkor klasszikus formavilágot képvisel, hosszú távra tervezett, több vásárlói réteget megcélozva. A Valicsek Éva és Ildikó által alapított Overlap One Another stúdió rétegezhető, kaleidoszkópszerű mintarendszerével nemzetközi hírnévre tett szert. A tervezők védjegyükké vált geometrikus formavilágukat 2019 tavaszán az NLXL holland tapétagyártó cég nemzetközi pályázatán vitték sikerre. A gyártásba került exkluzív designtapéták ma már a világ több száz pontján megvásárolhatók.

A diák kategória díját Csicsics Gergő munkája, a Gyógyászati termékcsalád formatervezése a Mediso Kft. számára nyerte el, amelyet a céggel együttműködésben alkotott meg. A fiatal formatervező a cég AnyScan termékcsaládjának néhány tagját tervezte újra a Soproni Egyetem MA-diplomaprojektje keretében. A moduláris orvosi képalkotó műszerek CT-, PET- és SPECT-szkennereket tartalmazhatnak.

Az X-Plast Kft. (Antal Csilla, Seres Viktor, Szabó Eszter, Molnár Ádám) által tervezett Hoito, az intelligens tápszerkészítő a funkcionalitás és az egyszerűség ötvözésének példája. A terv kategória díjazottja éveken át megkönnyíti a szülők és gyermekeik életét azáltal, hogy a kívánt mennyiségben, tökéletes hőmérsékleten, akár távolról vezérelve elkészíti a szükséges tápszert. Az innovatív keverési megoldásnak köszönhetően az elkészítés hosszú percei másodpercekre rövidülnek.

A 2017-es Lipcsei Könyvvásár magyar pavilonja Csend legbelül címmel a vizuális kommunikáció kategória idei díjazottja. A Salát Zalán Péter, Sztranyák Gergely, Sztranyák Zsófia és Zilahi Péter által alapított Lead82 Kft. a műfaji határokat könnyedén átlépve, a tipográfia, az építészet és a sound design területeinek formanyelvi alapkészleteiből merítve hozott létre olyan összművészeti alkotást, mely minden autonóm indíttatása ellenére mégsem vesztette el létrejöttének alapvető célját; azt, hogy a lipcsei nemzetközi könyvvásáron hazánk reprezentációjának méltó kontextust és környezetet biztosítson.


A Magyar Formatervezés Díj különdíjasai

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkárságának különdíját a Prell Norbert által tervezett Kariyon betűtípus nyerte el. A pályamű egy modern, könnyen olvasható betűcsalád, ami emlékezteti az olvasót a hagyományos kalligráfiára is. A betűkészlet rajzolatában kifinomult arányrendszer, érzékeny vonalvezetés, izgalmas geometria tükröződik.

Mező Zsófia diákmunkája, a gyermeki játékosságot és kíváncsiságot előhívó Picta elektronika fejlesztőcsomag érdemelte ki az Emberi Erőforrások Minisztériuma Oktatásért Felelős Államtitkárságának különdíját. A STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) és az IDEA (Innovation, Design, Emotion, Art) összekapcsolásával született izgalmas és attraktív oktatási segédeszköz általános iskolásoknak készült, akik használatával az elektromosság alapfogalmait, törvényszerűségeit játékos formában sajátíthatják el.

A Kermann Műszaki Fejlesztő és Tanácsadó Kft. filozófiája az elkötelezettség a minőségi világítás, a korszerű technológia alkalmazása és a környezettudatos gondolkodás mellett. A Pyka Zsolt és Járfás Kristóf által tervezett Ipari LED lámpacsalád nyerte el a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának szellemivagyon-diagnózis szolgáltatás különdíját.

A Magyar Formatervezési Tanács különdíjasa a Tipton Eyeworks által fejlesztett, Hukaya Simon által tervezett, átlátszó bakelitlemezből készült NVSBLE szemüvegkeret. A nemzetközi és hazai elismeréseket is elnyert világmárka termékei kultusztárgyakká váltak az elmúlt tizenöt évben. A prémiumkategóriás kollekció tíz karakteres, jórészt uniszex modellből áll, mindegyik beleillik a nemzetközi szemüveg-designtrendek fősodrába, de nem utókövetőként, hanem trendteremtő módon.

 

Design Management Díj a tudatos hazai vállalkozásokért

A tíz éve alapított Design Management Díj olyan gazdálkodó szervezetek elismerése, melyek a designt és az innovációt átfogóan, az üzleti stratégia részeként kezelik az arculattól a terméktervezésen át egészen a működési és menedzsmentfolyamatokig.

Idén a Design Management Díjat a flexonyomógépeiről már ismert és 2018-ban Magyar Formatervezési Díjban részesült Varga-Flexo Kft. nyerte el. A félszáz szakembert foglalkoztató családi vállalkozás sikerének kezdettől kulcseleme a designgondolkodás és az innovatív menedzsment gyümölcsöző együttműködése. A designmenedzsment eszközeit tudatosan alkalmazó, transzparens cég az elmúlt negyedszázadban úgy vált hightech manufaktúrává, hogy aaközösség minden tagja osztozik a fejlesztések kihívásaiban.

A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. különdíjában részesült a nemez-, más néven gyapjúfilc-feldolgozással foglalkozó kőszegi Multifelt Factory Kft. A vállalat működési folyamatait áthatja a designgondolkodás, élményteremtésre törekedve sikeresen váltanak ki pozitív érzelmeket a felhasználókban, figyelmet fordítanak a társadalmi felelősségvállalás és a fenntarthatóság szempontjaira, s mindezen értékek beépültek vállalati kultúrájukba, egyben fontos befogadó műhelyt jelentenek a hazai designereknek.

A díjak mellett a bírálóbizottság a hazai designmenedzsment széles körű jó gyakorlatainak elismeréseként dicséretben részesítette a következő pályázókat: Pataki Tiles Kft., Maform Kft., TEQBALL Kft., Szőnyegtervezők Társasága – SZETT.

Kapcsolódó

[ELMARAD] FALU Fesztivál 2021 Esemény

Nagyon sokan kérdeztétek, hogy ebben az évben megnyitjuk-e a fesztivál kapuit! Az utolsó pillanatig mérlegeltük, hogy a lehető legjobb és legfelelősségteljesebb döntést hozzuk meg.A rendelkezésünkre álló információkat, szabályokat figyelembe véve, sajnálattal kell most bejelentenünk, hogy a F.A.L.