Diálogos de Escritorias - A spanyol és a magyar irodalom női sikerszerzőinek estjei Budapesten Cikk
Hirdetés
Van-e az irodalomnak neme? Meglepetésnek számít-e a XXI. században, ha egy sikerkönyv szerzője nő, egyáltalán létezik-e olyan, hogy női irodalom és női téma? Ezekre a kérdésekre keresik a választ a spanyol és a magyar irodalom elismert női szerzői a "DIÁLOGOS: Spanyol-magyar irodalmi találkozások" ingyenes estjein az Urániában. A sorozat október 2-án a feketeirodalom ibériai nagyasszonya, Alicia Giménez Bartlett és Szvoren Edina találkozásával indul.
A spanyol és a magyar irodalom élvonala ad egymásnak találkozót októbertől az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Alicia Giménez Bartlett és Szvoren Edina, Elvira Lindo és Ugron Zsolna, valamint Rosa Montero és Szécsi Noémi rendhagyó sztárpárokként, kötetlen hangulatban vitatják meg a kortárs irodalom legfontosabb kérdéseit. A szerzőkkel Dr. Scholz László, az ELTE irodalomprofesszora beszélget. Az esteken közelképet kapunk a szerzők munkásságáról, egyéni látásmódjáról, miközben az is felvetődik majd, hogyan látják a szerzők saját szerepüket a kortárs irodalomban. A találkozásokon összehasonlításra kerül a női írók hazai és spanyolországi helyzete, és arra is fény derül: miért különleges jelentőségű, ha egy sikeres könyv szerzője nem férfi?
Utóbbiról az október 2-i nyitótalálkozó spanyol résztvevője sokat mesélhet. Alicia Giménez Bartlett, a feketeirodalom ibériai nagyasszonya, akinek műveit 15 nyelvre fordították le, 2015-ben Meztelen férfiak című, férfi prostituáltakról szóló regényével elnyerte a Planeta-díjat. A rangos spanyol irodalmi elismerés érdekessége, hogy az írók álnéven és álcímen küldik be munkáikat – Giménez Bartlett pedig férfi álnéven nyert 486 pályamű közül. A sokoldalú és termékeny spanyol írónő első regényeinek fantasztikus sikere után végül feladta irodalomtanári állását, és teljes egészében az írásnak szentelte magát. Beszélgetőpartnere, Szvoren Edina ugyanakkor ma is tanít, miközben műveivel alig tíz év alatt a kortárs magyar irodalom sikerszerzői közé emelkedett. 2015-től a Magvető szerzője: Az ország legjobb hóhéra 2015-ben, a Verseim című prózakötete 2018-ban jelent meg. Kritikusai tökéletes mondatait, lebilincselő történeteit dicsérik.
Giménez Bartletthez hasonlóan Szvoren is számos irodalmi díjat mondhat magáénak: a Déry Tibor-díj (2010), a Bródy Sándor-díj (2011), az Artisjus Irodalmi Díj (2013), a József Attila-díj (2013) és az Európai Unió Irodalmi Díja (2015) mellett az immár negyedik alkalommal átadásra kerülő Libri Irodalmi Díjat is elnyerte Verseim című novelláskötetével. Az Uránia Nemzeti Filmszínház Kávézójában mégsem díjak, hanem kiemelkedő női írók és irodalmi sorsok találkoznak majd október másodikán, és az őszi folytatásban minden hónap első szerdáján.
A sorozat a budapesti Spanyol Nagykövetség, a Cervantes Intézet, a Petőfi Irodalmi Múzeum, az ELTE Spanyol Tanszéke valamint az Uránia együttműködésében valósul meg.
A nyitóbeszélgetés további részletei >>>
Embajada de España en Hungría
Kapcsolódó
Fagyi féláron - Május 8-án újra itt a Magyar Fagylalt Napja Cikk
2025. május 8-án ismét megrendezik a Magyar Fagylalt Napját, amikor az eseményhez csatlakozó cukrászdák és fagyizók országszerte féláron kínálják a fagylaltgombócokat. A szervező Élmény és Szakértelem Magyarország Alapítvány célja, hogy felhívják a figyelmet a minőségi magyar fagylaltra, közösségi
Május 17-én újra Nyitott Főzdék Napja! Cikk
Május 17-én, szombaton újra országos program keretében nyílnak meg az érdeklődők előtt a magyar kisüzemi sörfőzdék. A Nyitott Főzdék Napján idén is a különleges fűszerekkel, speciális komlózási eljárásokkal készülő, vagy épp különféle hordókban érlelt sörök lesznek a középpontban.
Ahogy azt a sö
Víkingúr Ólafssonon, Diana Krall, Jung Jae-il és Antonio Pappano is a Müpa fellépői lesznek 2025-ben Cikk
A Müpa az elmúlt két évtizedben igazi kulturális találkozóponttá vált, a művészek és a közönség számára egyaránt. Nem lesz ez másként 2025 második felében sem, amikor a világ szinte minden tájáról érkeznek fellépők, a karmesterlegenda Sir Antonio Pappanótól a zongoristazseni Víkingúr Ólafssonon va
François Leleux és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar április 17-én a Zeneakadémián Cikk
A Nemzeti Filharmonikus Zenekar visszatérő vendége a világklasszis oboaművész és karmester, François Leleux, hangszerének egyik legjobbja. Már tizennyolc évesen a Párizsi Opera első oboása lett, később pedig a Bajor Rádió Szimfonikus Zenekara és az Európai Kamarazenekar szólistája volt. Tagja a Ma