Klasszikus zene a kastélykertben - Újranyit Martonvásár ! Cikk

Nemzeti Filharmonikusok

Hirdetés

A Nemzeti Filharmonikusok előadásában július három hétvégéjén szombat esténként újra felcsendülnek a német zeneszerző művei. Éveken keresztül Beethoven mellett a természetet, a nyarat és a felszabadult zenélés örömét ünnepeltük ezeken a hangversenyeken. Idén ez kicsit másképp lesz.

Páratlan időszakon vagyunk túl, ezért is döntöttünk úgy, hogy idén Beethoven szimfóniái közül a legdrámaibbakat mutatjuk be, amelyek szó szerint is és átvitt értelemben is páratlanok. Az elmúlt egy év a mélységek megéléséről szólt, jöjjenek velünk Martonvásárra, és éljük meg együtt a magasságokat” – invitálja közönségét Herboly Domonkos, a Nemzeti Filharmonikusok főigazgatója.

Egy ilyen páratlan koncertsorozathoz a martonvásári Brunszvik-kastély kertje tökéletes helyszín, hisz az egyik legromantikusabb park Magyarországon. Nem csoda, hogy Beethovent is magával ragadta a hely szépsége, és ha lehet hinni a szóbeszédnek, akkor nemcsak a természet bujasága, hanem a Brunszvik nővérek bája is vonzotta a mestert, így kedvenc tartózkodási helye lett.

július 3., szombat 19 óra (esőnap július 4.)

Az idei Beethoven-estek nyitó koncertjén, először a mester I. szimfóniája szólal meg. 1800. április 2-án, Bécsben, az udvari színház nagytermében került sor Beethoven első szerzői estjére, ahol a közönség meggyőződhetett a 30 éves zeneszerző karmesteri és zongoraművészi képességeiről is. Az est fináléjaként hangzott el az I. szimfónia, ez a derűs, lendületes, szellemes alkotás. A III. („Eroica”) szimfóniáról ez a könnyedség már nem mondható el, súlyosabb szimfonikus hangzású, színpadiasabb gesztusvilágú alkotás. A művet Beethoven Napóleonnak tervezte ajánlani, ám amikor megtudta, hogy az első konzul császárrá koronázta magát, felháborodva összetépte az ajánlást: ekkor lett a mű címe Sinfonia eroica. Az est folyamán Farkas Róbert, a 2011-es Lovro von Matačić Karmesterverseny 3. díjasa vezényel.

július 10., szombat 19 óra (esőnap július 11.)

Ta-da-da-daaa….a mindenki által ismert ütemekkel kezdődik a második koncert. Beethoven V. szimfóniája nagy kedvenc, de azt már kevesen tudják, hogyan ragadt hozzá a sorsszimfónia elnevezés. A ragadványnevet valószínűleg Beethoven titkárának, Anton Schindlernek köszönhetjük, aki saját visszaemlékezése szerint rákérdezett a négyhangos motívumra a mesternél, amire Beethoven azt válaszolta, hogy ez a sors, amely az ajtón kopogtat. Hogy valóban így volt-e, azt nem tudhatjuk, de az biztos, hogy az 1808-ban komponált opusz 67-es c-moll Sorsszimfónia melléknévvel vonult be a zenetörténetbe. Az est folytatásában a VII. szimfónia (1812) csendül fel, ami az önfeledtséget, a dionüszoszi mámort énekli meg, középponti zenei eleme pedig a (többnyire daktilikus) ritmus, a tánc, a mozdulat – nem véletlenül nevezte a művet Wagner „a tánc apoteózisának”. Madaras Gergely (1984) az Orchestre Philharmonique Royal de Liège zeneigazgatója vezényel.

július 17., szombat 19 óra (esőnap július 18.)

A martonvásári estek zárásaként a magyar zenekedvelők által szívesen hallgatott Beethoven István király-nyitányát (1811) szólaltatják meg a Filharmonikusok. A Kotzebue-drámához írt kísérőzenét – amelynek a nyitány bevezető tétele – a zeneszerző a Pesti Német Színház felavatására komponálta, és délceg verbunkosdallamokkal tisztelgett benne „bajszos magyar barátai” előtt. A IX. szimfónia (1824), Beethoven utolsó befejezett szimfóniája a nyugati kultúra számára olyan kultuszmű, mint Bach Máté-passiója vagy Mozart Varázsfuvolája: amellett, hogy esztétikai értékeket hordoz, etikai normákat is rögzít. Kórust és szólistákat egyaránt foglalkoztató fináléja az oratórium és a szimfónia műfaját egyesíti. Schiller Örömódájának megzenésítése nemcsak az öröm, de a szeretet és a szabadság dicsőítése is. Az est folyamán közreműködik Somos Csaba vezetésével a Nemzeti Énekkar, továbbá Sümegi Eszter Kossuth-díjas Érdemes és Kiváló Művész, Schöck Atala, Cser Krisztián és Szappanos Tibor. Vezényel Vajda Gergely.

Jegyeket 2021. június 1-től lehet vásárolni a www.filharmonikusok.hu oldalon és a Nemzeti Filharmonikusok külső jegypénztáraiban. A nézők védelme érdekében, a szektorokon belül érkezési sorrendben, biztonságos távolságtartással foglalhatják el helyüket.

A jegyek megvásárlása kizárólag védettségi igazolvánnyal rendelkezőket, illetve védettségi igazolvánnyal rendelkező kísérővel érkező 18 éven aluliakat jogosít a rendezvényen való részvételre, melyet a belépéskor a szervezők ellenőriznek.

További információk a Nemzeti Filharmonikusok honlapján >>>

 

Nemzeti Filharmonikusok

Kapcsolódó

A Momentán Társulat improvizációs színházi alkotóműhelye felvételt hirdet Cikk

Momentán Társulat Olyanok jelentkezését várják, akik szeretnének egy fiatal alkotóközösség tagjai lenni, szeretnének improvizációs színházi technikákat elsajátítani, és egy csapatban álmodnák és valósítanák meg különböző kreatív ötleteiket. A Momentán Műhely egyszerre közösség, tanulóhely és alkotótér. Olyan 18-26

Új sorozatokkal várja a zenerajongó ifjakat a Müpa Cikk

Új sorozatokkal várja a zenerajongó ifjakat a Müpa A Müpa családi és ifjúsági programjain a hangsúly mindig az élményen van. A február 8-án debütáló Hangvár sorozat első előadásán a gyerekek különböző zenei formációkkal ismerkedhetnek meg, míg az Európa ízei sorozatban legközelebb Itália fogásai kerülnek terítékre. A Müpa megnyitása óta fontos kü

Eredet - Kortárs kiállítás Mózes 5 könyve alapján Cikk

Eredet kiállítás A MODEM harmadik emeleti kiállítóterében rendezett Eredet című kiállítás a 21. századi ember nézőpontjából, kortárs magyar művészek segítségével értelmezi a Bibliából Mózes öt könyvét, azaz az emberiség őstörténetét, mely a zsidóság és kereszténység által meghatározott kultúrák értékrendjének alap

Ötödik alkalommal készül Rendezvény ReStart konferenciára az MTPA Cikk

Rendezvény ReStart Konferencia Május 20-án ismét az Akvárium Klub ad otthont annak a rendezvényszektort tömörítő szakmai eseménynek, amit a Magyar Turisztikai Program Alapítvány hívott életre még 2021-ben, és idén már az ötödik kiadását rendezik meg. Az ingyenes Rendezvény ReStart konferencia célja, hogy közös platformot teremt