Kortárs komolyzenei platform költözik a Tesla LOFT terébe Cikk

KOMP kortárs zenei platform

Hirdetés

Új magyar kortárs zenei platform indul KOMP néven a CAFe Budapest keretén belül a Tesla LOFT terében. A háromnapos koncertsorozat célja a legizgalmasabb kortárs zenei művek bemutatása, méghozzá a komolyzene hallgatásának élményét a lehető legközelebb hozva a közönséghez. A művek értelmezését minden alkalommal egy zenetörténész segíti, miközben három különböző zenei ág képviselőjével beszélgetnek kortárs kérdésekről.

Különleges kortárs zenei eseménysorozatot rendeznek KOMP néven október 13-15. között a belvárosi Tesla LOFT terében. A koncerteken a jelen elismert, illetve a jövő tehetséges alkotóinak legújabb kompozícióival találkozhatnak a kortárs komolyzenére nyitott érdeklődők. A bulinegyed szívének egyébként megszokott nyüzsgését így szokatlan, izgalmas módon egészítik ki a jelenleg aktív hazai szerzők komolyzenei kompozíciói.

A háromnapos koncertsorozaton Bucz Magor Soma zenetörténész kalauzolja végig a hallgatóságot, miközben mindhárom napon más-más zenei és művészeti műfajban aktív alkotóval beszélget. A KOMP nyitónapján, október 13-án Tóth Árpád karnagyot, a Csíkszerda kóruscsalád megálmodóját és vezetőjét látja vendégül, akivel a kórusművészet és a komolyzene kapcsolatait veszik számba. A koncert során három kompozíció is elhangzik, amely a közelmúltban az Anima Musicae Kamarazenekar felkérésére született – ezeket az együttes tagjai adják elő. Ősbemutatót hallhatunk emellett Beischer-Matyó Tamás Concerto antico c. művéből, illetve egy világpremierből Barnabás Dukay zeneszerzőtől.

Október 14-én Göttinger Pál rendező beszélget Bucz Magor Somával, akitől a komolyzene színházi alkalmazásairól tudhatnak meg izgalmas kulisszatitkokat a jelenlevők. A szerdai koncert a kamarazene legkülönbözőbb árnyalatait vonultatja fel, miközben összesen nyolc ősbemutató is elhangzik, például Zombola Péter, Bánkövi Gyula vagy Csemiczky Miklós kompozícióiból. Az alkalom keretét vonósnégyesek adják, a közreműködők között pedig többek között Kokas Katalint és Kelemen Barnabást is köszönthetjük.

A háromnapos sorozat zárónapján, csütörtökön a Blahalouisiana frontemberét, Schoblocher Barbarát kérdezi a moderátor a hazai könnyűzenéről, az énekesnő komolyzenei múltjáról, valamint kortárs könnyű és komoly műfajok kapcsolódásáról. Az este során ismét öt ősbemutató hangzik el, többek között a dalszerzőként is országosan ismertté váló Bella Máté, valamint az idén Kodály Zoltán Zenei Alkotói Ösztöndíjat elnyert Molnár Viktor műveiből.

A KOMP a komoly múltra visszatekintő Mini-Fesztivál hagyományait követi, annak megújulásaként tekinthető módon a Magyar Zeneművészeti Társaság kortárs zenei válogatása. A három estén át tartó sorozat 33. alkalommal tölti be a kortárs zene olyan platformjának szerepét, amely teret enged a komolyzenei koncertélmény kötetlenebb befogadásának, az élő párbeszédnek, a ma alkotó szerzőkkel való közvetlen találkozásoknak, bemutatóik személyesebb megünneplésének. Ehhez tökéletes díszletet szolgáltatnak a Tesla LOFT különleges, érdekes terei. A program a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ szervezésében valósul meg a CAFe Budapest keretein belül.

KOMP további részletek és jegyek >>>

 

Tesla LOFT

Kapcsolódó

Tomáš Brauner és a Nemzeti Filharmonikusok április 18-án a Vigadóban Cikk

Tomáš Brauner - A kísértetmenyasszony Izgalmas arra gondolni, hogy a nagy zeneszerzőknek is akadnak felfedezésre váró műveik. Dvořák, az Újvilág-szimfónia és a Csellóverseny szerzője negyvenhárom évesen írt egy romantikus kantátát A kísértetmenyasszony címmel: az opus Magyarországon – vélhetően a cseh nyelvű szövegkönyv okozta előadás

Összedolgozik a generatív AI és a Momentán Társulat Cikk

reVerze  - Momentán Társulat A mesterséges intelligenciát (AI) egyre szélesebb körben használják, így adta magát az ötlet az improvizációra épülő Momentán Társulat re:Verze című előadásának alkotói számára, hogy éljenek a lehetőséggel. Magyarországon elsők közt és egyedülálló módon fokozatosan és tudatosan építették be a gépi

Les Deux Stabats március 28-án a Müpában Cikk

Baráth Emőke A zenében a historizmus nemcsak azt jelenti, hogy korabeli hangszerek kópiáin szólalnak meg régi művek: olykor azt is, hogy az előadók felelevenítenek egy olyan szokást, amelynek több évszázada hódoltak a zenekedvelők. Az 1780-as években Párizs templomaiban Les Deux Stabats – A két Stabat – címmel

Március 15. - Háromnapos ingyenes ünnepi programsorozat a Magyar Nemzeti Múzeumban Cikk

Magyar Nemzeti Múzeum - Március 15 A Magyar Nemzeti Múzeum ingyenes programokkal várja a látogatókat három napon át, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 176. évfordulóján. Minden korosztály válogathat az izgalmas programok között: A gyerekeket kézműves foglalkozások, alkotóprogramok, múzeumi játéktér saját fejlesztésű és a tö