Köszöntsük együtt a 100 éves Észtországot! Cikk
A 2017. december 6-án jubiláló Finnország, és a 2018. február 16-án ünneplő Litvánia után ezúttal Észtországon a sor: 100 éve, 1918. február 24-én született meg az önálló észt állam. A nagyszabású jubileumi ünnepségek 2017 áprilisától egészen 2020 februárjáig tartanak. Az ünnepségsorozat szervezői számtalan módon lehetőséget biztosítanak arra, hogy a jubileumot mindenki magáénak érezhesse, például a hivatalos honlapon található alkalmazás segítségével bárki elkészítheti saját személyre szabott logóját, vagy éppen figyelemmel követheti a magánszemélyek és kisebb-nagyobb lakó- vagy alkotói közösségek születésnapi felajánlásait is.
Hirdetés
Magyarországon is lehetőség nyílik arra, hogy bárki bekapcsolódhasson az ünneplésbe. A jubileumi év programsorozatát február 21-én az Észt Intézet rendezvénye, a Tallinni Fotóhónap 2017 „Mondd el. Portrék a kortárs fotográfiából” című kiállítása nyitja a FUGÁ-ban. A Budapesti Fotófesztivál keretében látható csoportos kiállítás a fotográfia mint pszichoanalitikus módszer szerepét hangsúlyozza, miközben a fotóalanyok-témák kiválasztása és a portrék kontextusa révén Észtország közelmúltjáról és társadalmáról is mesél.
Szintén a FotóFesztivál keretében nyílik március 7-én a Molnár Ani Galériában a neves észt képzőművész, Marge Monko tárlata Women of the World, Raise Your Right Hand címmel.
Több szervezet közösen ünnepel február 27-én 14 órától az ELTE BTK Tanácstermében. A rendezvényen, amelyre Észtországról, az észt kultúráról és a magyar-észt kapcsolatokról szóló előadásokkal, könyvbemutatóval és a történelem főbb fejezeteit szemléltető kiállítással várják az érdeklődőket, részt vesz az Észt Köztársaság bécsi nagykövete is.
Az ELTE BTK Finnugor Tanszékén február 13-án szabadon látogatható előadássorozat indult az idén 100 éves Észtországról. A hallgatóság május 13-ig minden héten más-más szemszögből ismerheti meg az országot, annak elmúlt 100 évét, illetve azt a folyamatos és látványos, ugyanakkor az értékeket is megőrző megújulást, amely az észt kultúra különböző rétegeit jellemzi.
2018-ban nem csupán Észtország, hanem a budapesti Észt Intézet is ünnepel. Március 1-jén a FUGÁ-ban tartja 20. születésnapját: a programban többek között „A fa az észt építészetben” című kiállítás megnyitója és a „neozombiposztfolk” stílusban játszó Puuluup duó koncertje is szerepel.
Az évről évre március közepén beköszöntő Észt hétre sem kell sokat várni, amely Magyarország legnagyobb észt összművészeti fesztiválja. A március 19-én kezdődő programot a hagyományos filmvetítések, könyvbemutatók és koncert mellett egy különleges esemény is színesíti: Budapestre látogat Edward von Lõngus észt utcaművész (R)estart Reality című, a hagyományt digitális technikával ötvöző street art projektje, amely az Észt Köztársaság ajándéka Európa nagyvárosai számára.
További részletek >>>
Sajtóanyag: Észt Intézet
Kapcsolódó
Éjszaka és a megdicsőülés január 20-án a Zeneakadémián Cikk
Mozart Gran partitája (K. 361) szerenád, s mint tudjuk, a szerenádokat eredeti rendeltetésük szerint a régi időkben holdfényes éjszakákon adták elő, meglepetés-zeneként. Massenet zenekari oratóriumrészlete, A szűz utolsó álma Mária mennybemenetelét vizionálja átszellemült vonóshangokkal. Schönberg
Sorsfordító volt a Képzelt riport Trokán Nóra számára Cikk
Több színházi bemutató, számos szinkronszerep és egy Johnny Depp-pel forgatott nemzetközi film is belefért a 2024-es évben Trokán Nóra életébe. Sok pihenésre azonban nem volt idő, hisz januárban országos turnéra indul a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című musical, aminek Nóra játssza
Év végi és új évi programok a Várkert Bazárban Cikk
Fergeteges év végi és pezsgő új évi koncertek szerepelnek a Várkert Bazár programkínálatában! Immár hagyomány, hogy a Random Trip zenészeivel ünnepeljük az előszilvesztert és a Be Massive bulijával zárjuk az évet. Mindkét csapat biztosíték arra, hogy vidáman búcsúztassuk 2024-et. Az új esztendőt i
A 340 éve született Händel művei a Müpa zenei maratonján Cikk
2025. február 2-án, vasárnap a nagyszabású oratóriumok és megindító operák szerzőjeként ismert Georg Friedrich Händel művészetében mélyedhetnek el a zenerajongók. Az egész napon át tartó koncertfolyam során a Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermet, a Fesztivál Színházat és az Üvegtermet töltik meg