Világszerte online elérhető lesz a Müpa Wagner-fesztiválja Cikk

Müpa Wagner-fesztivál 1

Hirdetés

A Budapesti Wagner-napok 2006 óta páratlan nemzetközi sikerrel zajló eseménysorozata 2020-ban újabb jelentős mérföldkövéhez érkezik: a Müpa első alkalommal tesz mindenki számára ingyenesen elérhetővé egy teljes fesztiválnyi felvételt a Wagner-napok gazdag archívumából. Az intézmény Richard Wagner születésnapján, május 22-én jelentette be, hogy a teljes Nibelung gyűrűje tetralógiát, A nürnbergi mesterdalnokokat, A bolygó hollandit és a Tannhäusert magában foglaló virtuális fesztivállal várja a nézőket június 18. és 27. között a Müpa Home közvetítéssorozat részeként.

A Budapesti Wagner-napok története 2006-ban két elsöprő erejű Parsifal-előadással kezdődött, s azóta minden júniusban Wagner-rajongók kitüntetett rangú zarándokhelyévé vált a Müpa és az egyedülálló akusztikájú Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem. Az elmúlt másfél évtizedben a teljes bayreuthi kánon mind a tíz operájával találkozhatott itt a közönség, a fesztivál a világ legnagyszerűbb Wagner-énekeseit vonultatja fel évről évre.

Fischer Ádám karmesternek, a Budapesti Wagner-napok alapítójának és művészeti vezetőjének célkitűzése, hogy a fesztivál produkciói a Wagner-drámákban rejlő zenei és színpadi finomságokat mutassák be a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem egyedülálló akusztikai és színpadi környezetében. „Wagnerről azt hiszik, hogy »bombasztikus« a zenéje, és minden érzelme túldimenzionált. Érzésem szerint a túlságosan hősies és bombasztikus előadásban elvesznek az apró emberi reakciók, amelyek nagyon fontosak Wagnernél. A Müpában sokkal intimebb, bensőségesebb Wagnert lehet megmutatni, mint bárhol máshol a világon” – fogalmazott a budapesti előadások egyediségéről Fischer Ádám.

Müpa Wagner-fesztivál 2

Az 2020-as Budapesti Wagner-napokat a Müpa – elsődleges szempontnak tekintve közönsége, fellépő művészei és munkatársai biztonságát – rendhagyó módon nézői otthonában „rendezi meg”. A Wagner-rajongók ennek köszönhetően egyszerre megszokott és újszerű környezetben élhetik át újból június 18. és 27. között A nibelung gyűrűje Hartmut Schörghofer rendező által megalkotott, 2015-ben és 2016-ban HD-minőségben rögzített négy előadását, A nürnbergi mesterdalnokok Michael Schulz rendezte produkciójának 2013-as premierjét, A bolygó hollandi Kovalik Balázs-féle változatának 2015-ös bemutatóját és a Matthias Oldag által színpadra vitt Tannhäusert 2018-ból.

„Különleges mitológiavilág, sorstörténetek, karakterek, akikkel azonosulni tudunk: a Budapesti Wagner-napok Wagner lenyűgöző életművét átélhetővé és emberközelivé teszi, többek között ennek köszönhető az eseménysorozat kivételes sikere. A világot az elmúlt hónapokban megrendítő rendkívüli helyzet pedig arra tanított meg mindannyiunkat, hogy a nehézségekben is képesek legyünk felfedezni a lehetőségeket. Az online tér kiváló alkalmat kínál arra, hogy azok is bepillanthassanak Wagner zenei univerzumába, akik eddig nem találkoztak ezekkel a remekművekkel. S bár a Budapesti Wagner-napok összetéveszthetetlen hangulatát élőben érdemes megtapasztalni, a közvetítések során a mozgókép műfajának köszönhetően új árnyalatokkal és nézőpontokkal gazdagodhat az élmény” – emeli ki Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója.

A virtuális fesztivál kezdete előtt a Müpa hűségprogramjának tagjai online szavazással dönthetnek arról, hogy a közvetítések idején a Duna-parti intézmény esténként milyen színű kivilágításban pompázzon.

Az ingyenesen, regisztráció nélkül megtekinthető felvételeket a Müpa földrajzi korlátozás nélkül közvetíti magyar nyelvű feliratozással, angol – illetve A nürnbergi mesterdalnokok esetében német – nyelvű feliratozás a Müpa angol nyelvű honlapján érhető el. Az intézménynek az összes kontinensen elérhető közvetítéssel nem titkolt célja, hogy a Budapesti Wagner-napok törzsközönsége mellett a világ minden pontjából új rajongókat szerezzen a maga nemében páratlan budapesti Wagner-élménynek.

A Müpa Home online közvetítései a Müpa hivatalos Facebook oldalán, YouTube csatornáján és a Müpa Home oldalán érhetők el.

 

Müpa

Kapcsolódó

Sziget 2024: nem zenei programok Cikk

Sziget Art of Freedom ArtFusion Field Nagy Utcaszínház Idén újra visszatér a Nagy Utcaszínház, méghozzá egy elbűvölő darus produkcióval, amit a francia Cie Gratte Ciel társulat hoz el. A ROUGE! légi akrobatái mutatják be tehetségüket ebben a multidiszciplináris showban, miközben a folyamatosan változó színpadkép a te

Huszadik őszét kezdi a Müpa Cikk

Az évad művészei Kelemen Barnabás és Snétberger Ferenc lesznek. Világhírű zenekarok, sztárszólisták, a hazai művészeti élet legjobbjai és a közkedvelt fesztiválok is helyet kapnak a Müpa műsorán. Les Amazones D’Afrique, Brian Blade & The Fellowship Band, Honeybeast, Hiperkarma – pár név ízelítőül az őszi-téli könnyűzenei és jazzkínálatból. A klasszikus zen

Tomáš Brauner és a Nemzeti Filharmonikusok április 18-án a Vigadóban Cikk

Tomáš Brauner - A kísértetmenyasszony Izgalmas arra gondolni, hogy a nagy zeneszerzőknek is akadnak felfedezésre váró műveik. Dvořák, az Újvilág-szimfónia és a Csellóverseny szerzője negyvenhárom évesen írt egy romantikus kantátát A kísértetmenyasszony címmel: az opus Magyarországon – vélhetően a cseh nyelvű szövegkönyv okozta előadás

Összedolgozik a generatív AI és a Momentán Társulat Cikk

reVerze  - Momentán Társulat A mesterséges intelligenciát (AI) egyre szélesebb körben használják, így adta magát az ötlet az improvizációra épülő Momentán Társulat re:Verze című előadásának alkotói számára, hogy éljenek a lehetőséggel. Magyarországon elsők közt és egyedülálló módon fokozatosan és tudatosan építették be a gépi