Műcsarnok - programokban gazdag év 2018-ban is! Cikk
A Műcsarnok, mint a vizuális kultúra autonóm szellemi műhelye, a jelen magyar művészet reprezentatív bemutatásával, gyökereinek feltárásával, nemzetközi összefüggéseivel foglalkozik. Ezen törekvései, kiállításainak színvonala szakmai megbecsülésnek örvend, s határozottan növekvő érdeklődést vált ki a közönség köreiben is. A neves intézmény e tendencia folytatását célozza meg a 2018-as évben.
Hirdetés
Tavaszi szezon
A tavasz hagyományosan a friss bemutatók felé fordul. Ahogy két évvel korábban a Frissen című, szakmailag igen sokra tartott kiállítás, most a Kilenc műteremből című tárlat vonultat fel új műveket kilenc kortárs festőtől/festőnőtől, installáció-alkotótól, keramikustól. Minden művész egy-egy termet kap, s a Műcsarnok egy-egy kurátora gondozza anyagukat, értékeli friss műveiket a közös katalógusban.
Ugyancsak hagyományosan a tavasz az ideje a Derkovits-ösztöndíjasok kiállításának, amely a MANK-kal együttműködve jön létre, és amely az idén ösztöndíjat elnyert művészek pályázati anyagát mutatja be a nagyközönség számára. A tárlatot a zsűri döntése után 10 nappal nyitjuk meg.
A Budapesti Fotófesztivál a főváros kulturális kínálatának jeles programja lesz. A fesztivál nyitó kiállítása Sandro Miller: Malkovich Malkovich Malkovich című tárlata lesz.
Nyári szezon
A látogatók körében igen népszerűnek bizonyult Szalonok, az idén a népművészet bemutatásával ciklust zárnak. Immár szintén hagyományosan a Szalon nyitója a Budapesti Tavaszi Fesztivál egyik eseménye, mely idén a jó egyeztetésből adódóan a fesztivál-programok között nagyobb hangsúlyt kap: a Budapesti Tavaszi Fesztivált záró köztéri esemény: a Promenád a Műcsarnokhoz érkezik, bevezeti az érdeklődőket a Szalonba.
Őszi szezon
Az őszi vezető kiállítás harmadik éve olyan témákkal foglalkozik, amelyek közös hajónk, Gaia, a Föld sorsát érintik. A Természetművészet és a Genesis tárlatok után az idei nagyobb léptékű kiállítás címe: Rejtett történetek. A kiállításon három helyszín, három történeti sík jelenik meg összefüggések, asszociációk, áthatások szövedékeként. A kiindulópont: a 19. század utolsó harmadában világszerte kibontakozó társadalmi reformmozgalmak, amelyeknek egyik nagy áramlata a Közép-Európában hangsúllyal megjelenő „életreform” volt. Ezt a gyűjtőfogalmat a nemzetközi szakirodalom az ebben az időszakban virágkorukat élő modernizáció-kritikai mozgalmak összefoglaló elnevezésére használja, amelyek közös jellemzője a természethez való visszatérés, az öngyógyítás, az elveszett kozmikus teljesség, a spiritualitás keresése. Az életreform-mozgalom elsődlegesen az ember és természet, ember és munka, ember és Isten kapcsolatát a „menekülés a városból” civilizációkritikai jelszavával összekapcsoló reformtörekvések együttesét jelenti. Ezeknek a 20. század elején virágkorukat élő, később több hullámban (például a 68-as mozgalmak, majd bizonyos elemeiben a posztmodern, illetve a New Age) mentén újjáéledő, majd intézményesülő ismét modernizáció-kritikai mozgalmaknak a társadalmi konvenciókat átformáló életforma-elemei, reform-, illetve utópisztikus ideológiái visszatérnek napjaink számos vallási, politikai, gazdasági és végül de nem utolsó sorban művészeti irányzataiban.
A kiállításnak ez az „alaprétege” dokumentumokat mutat be a 19. század vége, a 20. század eleje közép-európai, egymáshoz lazán kapcsolódó szellemi, pedagógia és művészeti törekvéseiről. Közvetlenül erre épülve Mednyánszkytól Gulácsyig azon alkotók műveiből mutatunk be szűk válogatást, akik számára az életreform-mozgalom inspirációt, hitvallást, spirituális elmélyülést adott.
A Rejtett történetek című kiállítást a Műcsarnok mellékhajóiban több kortárs művész – így Gaál József, Földi Péter – nagyszabású egyéni tárlata egészíti ki.
További információk és programok a Műcsarnok hivatalos oldalán >>>
Sajtóanyag: Műcsarnok
Fotó: Hajdu József
Kapcsolódó
A Momentán Társulat improvizációs színházi alkotóműhelye felvételt hirdet Cikk
Olyanok jelentkezését várják, akik szeretnének egy fiatal alkotóközösség tagjai lenni, szeretnének improvizációs színházi technikákat elsajátítani, és egy csapatban álmodnák és valósítanák meg különböző kreatív ötleteiket.
A Momentán Műhely egyszerre közösség, tanulóhely és alkotótér. Olyan 18-26
Új sorozatokkal várja a zenerajongó ifjakat a Müpa Cikk
A Müpa családi és ifjúsági programjain a hangsúly mindig az élményen van. A február 8-án debütáló Hangvár sorozat első előadásán a gyerekek különböző zenei formációkkal ismerkedhetnek meg, míg az Európa ízei sorozatban legközelebb Itália fogásai kerülnek terítékre.
A Müpa megnyitása óta fontos kü
Eredet - Kortárs kiállítás Mózes 5 könyve alapján Cikk
A MODEM harmadik emeleti kiállítóterében rendezett Eredet című kiállítás a 21. századi ember nézőpontjából, kortárs magyar művészek segítségével értelmezi a Bibliából Mózes öt könyvét, azaz az emberiség őstörténetét, mely a zsidóság és kereszténység által meghatározott kultúrák értékrendjének alap
Ötödik alkalommal készül Rendezvény ReStart konferenciára az MTPA Cikk
Május 20-án ismét az Akvárium Klub ad otthont annak a rendezvényszektort tömörítő szakmai eseménynek, amit a Magyar Turisztikai Program Alapítvány hívott életre még 2021-ben, és idén már az ötödik kiadását rendezik meg. Az ingyenes Rendezvény ReStart konferencia célja, hogy közös platformot teremt