Köszöntsük együtt a 100 éves Észtországot! Cikk

A 2017. december 6-án jubiláló Finnország, és a 2018. február 16-án ünneplő Litvánia után ezúttal Észtországon a sor: 100 éve, 1918. február 24-én született meg az önálló észt állam. A nagyszabású jubileumi ünnepségek 2017 áprilisától egészen 2020 februárjáig tartanak. Az ünnepségsorozat szervezői számtalan módon lehetőséget biztosítanak arra, hogy a jubileumot mindenki magáénak érezhesse, például a hivatalos honlapon található alkalmazás segítségével bárki elkészítheti saját személyre szabott logóját, vagy éppen figyelemmel követheti a magánszemélyek és kisebb-nagyobb lakó- vagy alkotói közösségek születésnapi felajánlásait is.

Hirdetés

Magyarországon is lehetőség nyílik arra, hogy bárki bekapcsolódhasson az ünneplésbe. A jubileumi év programsorozatát február 21-én az Észt Intézet rendezvénye, a Tallinni Fotóhónap 2017 „Mondd el. Portrék a kortárs fotográfiából” című kiállítása nyitja a FUGÁ-ban. A Budapesti Fotófesztivál keretében látható csoportos kiállítás a fotográfia mint pszichoanalitikus módszer szerepét hangsúlyozza, miközben a fotóalanyok-témák kiválasztása és a portrék kontextusa révén Észtország közelmúltjáról és társadalmáról is mesél.

Szintén a FotóFesztivál keretében nyílik március 7-én a Molnár Ani Galériában a neves észt képzőművész, Marge Monko tárlata Women of the World, Raise Your Right Hand címmel.

Több szervezet közösen ünnepel február 27-én 14 órától az ELTE BTK Tanácstermében. A rendezvényen, amelyre Észtországról, az észt kultúráról és a magyar-észt kapcsolatokról szóló előadásokkal, könyvbemutatóval és a történelem főbb fejezeteit szemléltető kiállítással várják az érdeklődőket, részt vesz az Észt Köztársaság bécsi nagykövete is.

Az ELTE BTK Finnugor Tanszékén február 13-án szabadon látogatható előadássorozat indult az idén 100 éves Észtországról. A hallgatóság május 13-ig minden héten más-más szemszögből ismerheti meg az országot, annak elmúlt 100 évét, illetve azt a folyamatos és látványos, ugyanakkor az értékeket is megőrző megújulást, amely az észt kultúra különböző rétegeit jellemzi.

2018-ban nem csupán Észtország, hanem a budapesti Észt Intézet is ünnepel. Március 1-jén a FUGÁ-ban tartja 20. születésnapját: a programban többek között „A fa az észt építészetben” című kiállítás megnyitója és a „neozombiposztfolk” stílusban játszó Puuluup duó koncertje is szerepel.

Az évről évre március közepén beköszöntő Észt hétre sem kell sokat várni, amely Magyarország legnagyobb észt összművészeti fesztiválja. A március 19-én kezdődő programot a hagyományos filmvetítések, könyvbemutatók és koncert mellett egy különleges esemény is színesíti: Budapestre látogat Edward von Lõngus észt utcaművész (R)estart Reality című, a hagyományt digitális technikával ötvöző street art projektje, amely az Észt Köztársaság ajándéka Európa nagyvárosai számára.

További részletek >>>

 

Sajtóanyag: Észt Intézet

Kapcsolódó

Sziget 2024: nem zenei programok Cikk

Sziget Art of Freedom ArtFusion Field Nagy Utcaszínház Idén újra visszatér a Nagy Utcaszínház, méghozzá egy elbűvölő darus produkcióval, amit a francia Cie Gratte Ciel társulat hoz el. A ROUGE! légi akrobatái mutatják be tehetségüket ebben a multidiszciplináris showban, miközben a folyamatosan változó színpadkép a te

Huszadik őszét kezdi a Müpa Cikk

Az évad művészei Kelemen Barnabás és Snétberger Ferenc lesznek. Világhírű zenekarok, sztárszólisták, a hazai művészeti élet legjobbjai és a közkedvelt fesztiválok is helyet kapnak a Müpa műsorán. Les Amazones D’Afrique, Brian Blade & The Fellowship Band, Honeybeast, Hiperkarma – pár név ízelítőül az őszi-téli könnyűzenei és jazzkínálatból. A klasszikus zen

Tomáš Brauner és a Nemzeti Filharmonikusok április 18-án a Vigadóban Cikk

Tomáš Brauner - A kísértetmenyasszony Izgalmas arra gondolni, hogy a nagy zeneszerzőknek is akadnak felfedezésre váró műveik. Dvořák, az Újvilág-szimfónia és a Csellóverseny szerzője negyvenhárom évesen írt egy romantikus kantátát A kísértetmenyasszony címmel: az opus Magyarországon – vélhetően a cseh nyelvű szövegkönyv okozta előadás

Összedolgozik a generatív AI és a Momentán Társulat Cikk

reVerze  - Momentán Társulat A mesterséges intelligenciát (AI) egyre szélesebb körben használják, így adta magát az ötlet az improvizációra épülő Momentán Társulat re:Verze című előadásának alkotói számára, hogy éljenek a lehetőséggel. Magyarországon elsők közt és egyedülálló módon fokozatosan és tudatosan építették be a gépi