Balkán export – a koronavírus idején is építi a zenei hidakat a MOST Cikk
Hirdetés
10 zenekar, 20 fesztivál, 26 fiatal menedzser, 10 kreatív városi projekt – a budapesti Hangvető vezette MOST projekt célja hidat építeni a balkáni tehetségek és Európa színpadai közt. Sosem volt még ilyen fontos a nemzetközi hálózatok kiépítése, mint a mai, korona-sújtotta zenepiacon. A MOST missziója pontosan ez: négy kategóriában hirdettek nyerteseket, akik anyagi támogatás mellett hosszú távú mentorprogramban is részt vesznek majd.
Ha azt mondják, Balkán, sokak szeme előtt még mindig rezesbandák és harmonikások jelennek meg. Pedig a régió mára színes és izgalmas közeggé nőtte ki magát, világszínpadra viszont – összeköttetések és menedzsment híján – alig jutnak el a tehetségek.
„Ha rövid idő alatt akarunk tartós változást elérni, akkor az iparág minden szereplőjének kell valamit nyújtani” – véli a programigazgató Weyer Balázs, aki a projektet vezető budapesti Hangvető szakmai irányítója is. A MOST célja egy olyan önfenntartó hálózat kiépítése, ami becsatornázza a balkáni tehetségeket az európai vérkeringésbe – legyen az Berlin, Brüsszel, London vagy bármilyen világszínpad, amivel a MOST-ot alkotó 9 partnerszervezet segíteni tudja a nyerteseket.
„Ezekre a nemzetközi hidakra most van a legnagyobb szükség. A kreatív folyamatoknak akkor is működnie kell, ha minden más a feje tetejére állt a zeneiparban” – mondta a projektet vezető Sőrés András. A Kreatív Európa Program támogatásával megvalósult MOST négy kategóriában hirdetett nyerteseket: 10 zenészt és zenekart karolnak fel, 26 fiatal bookert és menedzsert képeznek tovább, párokba állítottak 10 nyugati és 10 balkáni fesztivált, akik közt mentorok segítik a zenészek és erőforrások cseréjét, és kiválasztottak 10 olyan városfejlesztési projektet is, ami a zene városi életben betöltött szerepét szeretné erősíteni.
A fesztivál-csereprogramban a szervezők párokba állnak, így tapasztalatokat és művészeket tudnak cserélni egymás közt. Több magyar fesztivál is bejutott: részt vesz a MOST-ban a kapolcsi Művészetek Völgye, akik az észak-macedón D Festival párja lesznek, valamint a szolnoki Örökség fesztivál is, akik a román Outernational Days-zel dolgoznak majd együtt. Az erdélyi Méra World Music Festival pedig a spanyolországi Fira Mediterrània párja lett.
A világjárvány kitörése óta az ilyen összeköttetések még fontosabbak lettek. A zenészek közül páran az idén Budapesten megrendezett WOMEX 2020 világzenei kiállításon is fellépnek majd október 21-25. között. Addig is érdemes belehallgatni a MOST Music Talks-ba és követni a MOST-ot Facebookon!
MOST
Kapcsolódó
Linkin Park: jelen a 2025-ös turnédátumok, érkezik az új album Cikk
Megérkezett a „Two Faced”, a Linkin Park visszaszámláló felvétele a várva várt nyolcadik stúdiólemezük, a ’From Zero’ holnapi, azaz november 15-i debütálása előtt. A új dalban az ikonikus banda eredeti, ezredfordulónk jellegzetes, műfajteremtő hangzása köszön vissza. Az új számmal a banda igazán
Új dallal jelentkezett Kadebostany - élő teszt januárban az Akváriumban Cikk
Kadebostany, a modern popzene egyik legizgalmasabb képviselője, 2025-ben visszatér Budapestre, hogy egy különleges élő show-val ünnepelje pályafutása új korszakát. Január 30-án az Akvárium Klubban vadonatúj műsorral lépnek fel, amely nemcsak a látványban, hanem a hangzásban is valami egészen külön
Megjelent az Analog Balaton új lemeze Cikk
A 2017 óta aktív Analog Balaton kétségkívül az egyik legnépszerűbb elektronikus zenei formáció hazánkban. A Budapest Parkot évek óta közel telt házra hozzák, miközben az összes fontosabb fesztivál és vidéki klub színpadain is megfordulnak. Most megjelenő Repedés című lemezüket tehát hatalmas várak
Végre digitálisan is pörgethetjük a Qualitons új lemezét Cikk
A tavaly december óta újra aktív The Qualitons tavasszal telt házas koncerten mutatta be negyedik albumát. A Club Eco Vol I. - The Trail szeptember 20-tól Spotify-on és minden más streaming platformon is meghallgatható. Az anyag kicsit visszanyúl a kezdetekhez, miközben egyedülálló módon honosítja