Több mint félszáz díjnyertes alkotás a Müpa Zeneműpályázatán Cikk
Hirdetés
A Müpa 15., jubileumi évada alkalmából meghirdetett Zeneműpályázata lezárult, az intézmény közzétette honlapján a díjat nyert zeneszerzők és művek listáját. A tizennégy zeneművészeti kategóriában kiírt pályázatra öt hónap alatt tekintélyes számú pályamunka érkezett be, amelyek közül 48 zeneszerző és alkotótársaik 54 művét díjazta a hazai előadó-művészeti élet meghatározó tagjaiból álló szakmai zsűri. A Müpa tervei között szerepel számos díjnyertes alkotás bemutatása.
A szóló- és kamarazenei művek kategóriában Antal Mihály, Magda Dávid, Mester Dávid, Molnár Viktor, Nagy Ákos, Thomas Kornél és Tornyai Péter alkotásai részesültek elismerésben. Az elektroakusztikus művek kategóriájában Baráth Bálint, Erdélyi Gábor, Janca Ákos, Kádár Mihály, Kováts Jázon Márk és Pintér Gyula darabjai nyertek díjat. A kamarazenekari és kamaraszimfonikus művek közül Györe Zoltán, Kalocsai Andrea, Molnár Viktor, Thomas Kornél és Virág Anna Virág munkái bizonyultak a legjobbnak. A szimfonikus zenekari művek kategóriában Antal Mária, Dragony Tímea és Leszkovszki Albin szerzeményeit jutalmazta a zsűri, míg a vokálszimfonikus művek közül Gyöngyösi Levente, Ott Rezső és Szentpáli Roland darabjai kaptak elismerést a szakmai grémiumtól. A kamaraopera kategóriában Csengery Dániel és Mester Dávid munkáit díjazta a zsűri, a gyermek- és ifjúsági kamaraoperák sorában pedig Csengery Dániel alkotását ítélték a legjobbnak. A kis jazzformációra írt zeneművek kategóriájában Jónás Rezső, Kaltenecker Zsolt, Oláh Dezső, Oláh Krisztián, Szabó Dániel Ferenc és Tzumo Árpád darabjait, míg a nagy jazzformációra írt zeneművek közül Balázs Tamás, Bartokos Botond, Fekete-Kovács Kornél, Meggyes Ádám, Tzumo Árpád és Varga Balázs szerzeményeit díjazták. A kísérőzene némafilmhez kategóriában Farkas Bence és Lustyik Ákos alkotásainak, a kísérőzene táncelőadáshoz kategóriában Eredics Benjamin és Tóth Armand munkáinak, a táncetűd kísérőzene kategóriában pedig Lázár Dániel és Szentpáli Roland műveinek ítélte oda a legkiválóbb pályamunkáknak járó díjat a szakmai grémium. A kórusművek kategóriájában dr. Balatoni Sándor Attila, Brandenburg Ádám Sándor, Dobos Dániel, Gölles Martin, Kovács Szilárd Ferenc, Medenczi Román és Solti Árpád szerzeményei részesültek elismerésben. Végül, de nem utolsósorban az új magyar musical és rockopera kategóriában Mátyássy Szabolcs és Medveczky Szabolcs – Pécsváradi Zoltán alkotásai kerültek ki legkiválóbbként a pályamunkák közül.
A pályázat teljes időtartama alatt beérkezett 258 pályaműből 126 alkotást az egyfordulós műfaji kategóriákban, 132 zeneművet pedig a kétfordulós kategóriákban küldtek be. Eötvös Péter zeneszerző, a szakmai testület tagja a pályaművek értékelésével kapcsolatban kifejtette: „A Müpa Zeneműpályázatát nemcsak rendkívül széles műfaji spektruma és tizennégy pályázati kategóriája miatt tekinthetjük egyedülállónak. A műfaji és apparátusbeli szabadság mellett az is nagy segítséget jelentett a zeneszerzőknek, hogy a számos kategóriát érintő előzetes beadási fordulónak köszönhetően a pályázaton résztvevők javaslatokat kaphattak a zsűritől a folyamatban lévő munkájukkal kapcsolatban. Az előzetes visszajelzést is magában foglaló értékelési metódus hozzájárult a magasabb szakmai színvonalú művek létrejöttéhez.”
„Közép-Európa vezető kulturális intézményeként a Müpa feladata inspirációt nyújtani és példát mutatni a régióban – hangsúlyozta Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója és a pályázat szakmai testületének tagja. – Ez hatalmas felelősség és lehetőség: nem csupán a Müpa Zeneműpályázat eredményeit tartjuk jelentősnek, hanem azt is, hogy a hazai művészeti élet legkiválóbbjai fogadták el felkérésünket, hogy a szakmai grémium tagjaként vegyenek részt a pályázat értékelési folyamatában. Megtiszteltetésnek érzem, hogy kivételesen nívós hazai szakembergárda állt mellettünk és támogatott minket azon törekvésünkben, hogy lehetőséget biztosítsunk az előadó-művészeti szcéna alkotói számára e kihívásokkal teli időszakban. A pályázat valódi összefogás eredményeképp nyerte el formáját, és a Müpa tervei között szerepel számos díjnyertes alkotás bemutatása, támogatva ezzel az előadó-művészeti élet minden területét. Fontos célunk, hogy a közönség gyakrabban hallhasson kortárs magyar zenét, és a Müpa Zeneműpályázatának legjobb művei a koncertélet részévé váljanak.
A pályázat díjnyertes műveinek listája, az elismerésben részesült zeneszerzők és alkotótársaik neve, valamit a pályázat szakmai testülete és a beadott pályamunkák értékelését elvégző zsűri kategóriánkénti névsora megtalálható a www.mupa.hu/zenemupalyazat oldalon.
A pályázat díjátadó eseményét a Müpa a járványügyi korlátozások miatt várhatóan 2021-ben rendezi meg, ennek részleteiről az intézmény később fog tájékoztatást adni.
Müpa
Kapcsolódó
November 27-én érkezik a 12. Falra fel! plakátaukció Cikk
A Plakátfiú és a Múzeum Antikvárium 12. alkalommal rendezi meg a Falra fel! plakátaukciót abban a reményben, hogy ezúttal sem esik senki 12 szék között a pad alá. Az eseményen több mint 150 tétellel várják a plakátok szerelmeseit november 27-én a Marczibányi Téri Művelődési Központban, ahol az érd
Bellini kalóza november 6-án a Müpában Cikk
Tíz esztendő – tíz opera: a korai romantika Mozartnál is rövidebb életű, ám nagy hatású itáliai mestere, Vincenzo Bellini (1801–1835) teljes zenés színpadi termése egyetlen évtized leforgása alatt, 1825 és 1835 között keletkezett. Leghíresebb művei a Norma, A puritánok és Az alvajáró, de a Nemzet
Jövőre sem lesz hiány világsztárokban – Íme a Müpa 2025-ös programja! Cikk
A magyar közönség kedvencei váltják egymást a színpadon a Müpa jubileumi, 2024/24-ös évadában: William Christie, Joyce DiDonato, JordiSavall, Riccardo Chailly és a legendás Bécsi Filharmonikusok mellett a jazz és a könnyűzene legjava – Maria Schneider, Danilo Pérez, John Patitucci, Brian Blade – é
„Ha ma élne, szupersztár lenne” Cikk
Mondja Liber Endre művészeti vezető, a szeptember 6-a és 8-a között, a világszínvonalú akusztikájú Lajtha Ház Kulturális Központban zajló Lajtha Fesztivál névadójáról. Korának nemzetközi hírű zeneszerzője volt, itthon mégis szinte elfelejtettük őt, pedig életműve telis-tele van csúcsteljesítménye