Ünnepi díszben Budapest – egykor és ma Cikk
Hirdetés
A főváros számtalan izgalmas helyet rejt, a házak, a szobrok és a még néhol megmaradt macskakövek is történeteket mesélnek. Karácsonykor viszont mindig különleges fényben és hangulatban úszik a város, nem csak ma, hanem régen is így volt. Képválogatásunknak köszönhetően megtudhatod, milyen volt évtizedekkel ezelőtt a budapesti karácsony és pár programot is ajánlunk advent utolsó hetére.
Bartók Béla Boulevard – a nyüzsgés fellegvára
Az út 1945-től viseli Bartók Béla nevét, előtte Horthy Miklós útként volt ismert. A századforduló óta Buda társadalmi és szellemi központja, itt alkotott többek között Lechner, Csontváry, Móricz, Kosztolányi és Karinthy, és itt írta meg Nemes Jeles László az Oscar díjas Saul fia forgatókönyvét. Hogy nem csak a múlté az irodalom a Bartókon, az a programokon is látszik: a Hadik Irodalmi Szalon várja a karácsonyra hangolódókat. Akik pedig inkább teljesen kikapcsolnának az újévi újraindítás előtt, azok a héten még ellátogathatnak a Gárdonyi téren felállított mobil szaunába.
Hadik 1957-ben és 2018-ban (bal oldali fotó: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU_BFL_XV_19_c_11 |
Ráday utca – kulináris és kulturális központ
Nevét Ráday Gedeon műgyűjtőről és költőről kapta, de története során több névváltást is megélt. A Kálvin teret a Boráros térrel összekötő útvonal már a XVIII. század elején kialakult, az utcában lóvasút is közlekedett. A XIX. század közepén az iparosodás kiindulópontja volt, 1834-ben pedig itt, a 32-es szám alatt kezdte meg működését az első magyarországi pezsgőgyár. Az utca ma éttermeiről, zenei és kulturális életéről híres. A történelem érdekes fintora, hogy 1979-ben már a Kálvin téri aluljáróban is rendeztek karácsonyi koncertet, idén december 23-án az If Jazz Cafe-ban Gerendás Péter, Liszt-díjas zeneszerző, énekes, gitáros ad koncertet.
Ráday utca 1957-ben és ma (bal oldali fotó: Fortepan) |
Falk Miksa utca – a műgyűjtők álma
Lipótváros egyik legkülönlegesebb utcája ma galériáknak, műtárgykereskedéseknek, aukciósházaknak ad otthont. Korábban, a XIX-XX. század fordulóján a város legfontosabb politikai-közigazgatási központja volt, ennek köszönhetően épültek a környéken a hivatalnokok igényének megfelelő bérházak is. A Falk Miksa utca az évek során sem vesztett jelentőségéből és Budapest legfontosabb műkereskedelmi csomópontja lett. Az ünnepre való tekintettel a galériák és aukciósházak is karácsonyi díszbe öltöztek. December 20-án, például a Haas Galéria vár mindenkit egy különleges tárlatvezetéssel.
Falk Miksa utca Kieselbach galéria, 1960-ban és 2018-ban (bal oldali fotó: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU_BFL_XV_19_c_11) |
KultUnio – a város szíve
Budapest Multikulturális Negyede változatos képet mutat és rendkívül sok értéket őriz, köztük 220 műemlék épületet, kulturális kincseket és rengeteg izgalmas történetet. Például a Király utca 27-es szám alatt volt megtalálható Ungerleider Mór Velence nevű kávéháza, ahol 1891–92 körül vetítettek először mozgóképeket. A Zsinagóga és a mellette elterülő zsidó negyed, a gasztro üzletek, a kanyargó szűk utcák, a rejtett kertek és házbelsők, valamint Budapest híres romkocsmái teszik valóban izgalmassá és különlegessé a városrészt. A nyüzsgés karácsonykor is garantált, a Fészek Művészklub például várja a zenekedvelőket egy különleges adventi koncerttel.
Madách tér télen: 1945. és 2018. (bal oldali fotó: Fortepan / Adományozó: SZINNAY GÁBOR) |
Fashion Street – a nagybetűs divat
Az utca története 1789-ben kezdődött, a kerület renoválási terveiben Gróf Schilson János lefektette az alapjait, így létrejött a városközpont és a folyópart közti első összekötő utca, amely Deák Ferencről kapta a nevét. Az évek során számtalan megpróbáltatáson esett át: a két világháború jelentősen megtépázta, majd a szocializmus évei alatt tovább romlott az állapota. A műemléképületek megóvása különösen az elmúlt évtizedekben vált kiemelt fontosságúvá, amikor egy ingatlanfejlesztő elhatározta, hogy luxusszínvonalú bevásárlóutcává alakítja. Ma már mind a turisták, mind pedig a budapestiek számára vonzó célpont, ahol izgalmasan keveredik a múlt és a jelen. Az ünnepi hangolódást nem csak a csodálatosan kivilágított Fashion Street teszi színesebbé, hanem a Deák Palotában tervezett kortárs művészeti kiállítás is.
Deák Ferenc utca 1979 karácsonyán és ma (bal oldali fotó: Fortepan) |
Positive
Kapcsolódó
Fagyi féláron - Május 8-án újra itt a Magyar Fagylalt Napja Cikk
2025. május 8-án ismét megrendezik a Magyar Fagylalt Napját, amikor az eseményhez csatlakozó cukrászdák és fagyizók országszerte féláron kínálják a fagylaltgombócokat. A szervező Élmény és Szakértelem Magyarország Alapítvány célja, hogy felhívják a figyelmet a minőségi magyar fagylaltra, közösségi
Május 17-én újra Nyitott Főzdék Napja! Cikk
Május 17-én, szombaton újra országos program keretében nyílnak meg az érdeklődők előtt a magyar kisüzemi sörfőzdék. A Nyitott Főzdék Napján idén is a különleges fűszerekkel, speciális komlózási eljárásokkal készülő, vagy épp különféle hordókban érlelt sörök lesznek a középpontban.
Ahogy azt a sö
20. alkalommal versenyezhetünk a Fogaskerekűvel Cikk
Nincs tavasz Budapest kedvenc sportnapja nélkül, ráadásul ebben az évben komoly jubileumot ünnepel az Előzd meg a Fogaskerekűt hagyománya: kereken 20. alkalommal mérheti össze bárki magát a piros hegyi vasúttal.
A történet viszont nem is olyan egyszerű, mint ahogy azt elsőre gondolnánk, hiszen a
Költözz 4 napra a Parkba, és írd meg a következő slágert! Cikk
A Budapest Park a Banana Records kiadóval és kreatív ügynökséggel közösen dalszerzőtábort szervez május 12. és 15. között. A Budapest Park a kezdetektől fontosnak tartja, hogy a náluk fellépő produkciók mellett kiemelt figyelmet fordítson a feltörekvő előadókra is. A tehetséggondozó programjuk a t